تولید محتوا

آیا برون سپاری تولید محتوا درست است ؟

آیا برون سپاری تولید محتوا درست است ؟
زمان مطالعه: 8 دقیقه

آیا برون سپاری تولید محتوا درست است ؟

تولید محتوا: ایجاد تیم تولید محتوا در داخل شرکت یا برون سپاری

محتوا اساس ظاهر بیرونی شرکت شما است و بنابراین مرکز استراتژی ارتباطی شما را تشکیل می دهد. محتوای موفق مولد اصلی ترافیک ارگانیک بیشتر، سرنخ ها و در نتیجه فروش بیشتر است. اما چه کسی محتوای شما را ایجاد می کند؟ آیا بهتر است تولید محتوا را برون سپاری کنیم و با آژانس های تولید محتوا کار کنیم یا  بهتر است محتوا توسط خودمان تولید شود؟ پاسخ آسانی برای این سوال وجود ندارد.

در این مقاله تمامی مزایا و معایب برون سپاری و تولید محتوا توسط تیم داخلی را بررسی می کنیم .

 

برون سپاری کامل ، مانند یک عکس فوری ، احتمالا اشتباه

همکاری‌های بین شرکت‌ها و آژانس‌های تولید محتوا سال‌هاست که در بستر دیجیتال مارکتینگ به خوبی تثبیت شده است و بنابراین اولین انتخاب منطقی برای بسیاری از موضوعات تولید محتوا است. ما سعی نمی کنیم شما را متقاعد کنیم که این یک الگوی موفق نیست. با این حال، در دراز مدت، مسائلی پیش خواهد آمد که این شیوه عملکرد را به چالش می کشد.

 

جنبه‌های خاصی وجود دارد که در طول سال‌ها عمیقاً ریشه‌دار شده و برای هر دو طرف مضر است. سوء تفاهم در مورد محتوا غیر معمول نیست، زیرا کارمندان خارجی هرگز به عملکرد درونی شرکت نزدیک نیستند و بنابراین ممکن است مفاهیم را متفاوت تفسیر کنند.

 

 

آیا برون سپاری تولید محتوا درست است ؟

 

 

هر نوع محتوایی مناسب برون سپاری نیست

به نظر می رسد یکی از بزرگترین چالش های برون سپاری تولید محتوا راجع به محتواهایی است که قرار است توصیف کننده کسب و کار شما ، روش کار شما ، مزیت رقابتی شما نسبت به سایرین و … باشد . طبیعی است که اگر تولید این محتوا را برون سپاری کنید ، با مشکلات فراوانی مواجه خواهید شد . چه کسی بهتر از خودتان می تواند کسب و کارتان را توضیح دهد ؟ چه کسی بهتر از شما مزایای کسب و کار شما را می شناسد ؟ اگر توان کافی برای توضیح و شرح کامل کسب کار خودتان دارد ، این دسته از محتوا ها را بهتر است خودتان تولید کنید . چون یک نویسنده از یک آژانس تولید محتوا ، حتی از روی یک فایل 2000 کلمه ای نیز ممکن است شناخت کافی برای توضیح کسب و کار شما پیدا نکند . در نتیجه این محتوای برون سپاری شده رضایت شما را جلب نخواهد کرد .

 

برون سپاری تولید محتوا

برون سپاری به این معنی است که محتوا توسط یک آژانس خارجی تولید و ارائه می شود. این کار چندین مزیت دارد و بی جهت نیست که این سیستم سال ها موفق بوده است.

 

 

برای دریافت مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید

 

 

مزایای کار با آژانس های تولید محتوا :

یک شروع سریع و آسان: همکاری با آژانس های تولید محتوا به این معنی است که شما زمانی را نسبت به شناخت شرکت های تولید محتوا اختصاص می دهید و پس از بررسی های به عمل آمده شروع به سفارش دادن خواهید کرد که این زمان در مقایسه با زمان لازم برای تشکیل یک تیم تولید محتوا در شرکت خودتان بسیار کوتاه تر است . علاوه بر این، احتمالا و در صورتی که از کیفیت محتوای تولید شده توسط آژانس مد نظر رضایت داشته باشید به راحتی به همکاری خود ادامه خواهید داد .

دیدگاه بیرونی، عینیت و خلاقیت را تضمین می کند: این یک واقعیت است که وقتی فردی از بیرون به کسب و کار شما نگاه می کند ، تصویر واقعی تری از آنچه ممکن است خودتان داشته باشید را خواهد دید . این تصویر واقعی برای ارائه به مشتریان شما مناسب تر است و حتی گاهی می تواند شامل آیتم هایی در محتوا باشد که نشان از خلاقیت دارد .

انتخاب گسترده: طیف گسترده ای از آژانس ها و فریلنسرها با تخصص های مختلف وجود دارد. بسته به وظیفه ای که در دست دارید، همیشه می توانید شریک مناسبی برای کار پیدا کنید.

تیم خلاق: برای هر حوزه ای در آژانس متخصصانی وجود دارند، خواه گرافیک، ویدیو یا کپی رایتینگ، و همچنین پشتیبانی از تولید محتوا.

 

 

آیا برون سپاری تولید محتوا درست است ؟

 

 

معایب کار با آژانس های تولید محتوا :

سوء تفاهم محتوا: جنبه های خاصی ممکن است متفاوت درک شوند و در نتیجه ممکن است با محتوا به گونه ای متفاوت برخورد شود. همچنین اغلب کمبود دانش داخلی کافی در مورد محصول و منحصر به فرد بودن آن وجود دارد. محتوایی که فاقد دانش فنی است، سوالاتی را برای مشتریان و خریداران احتمالی بی پاسخ می گذارد، که دقیقاً همان چیزی است که باید از آن اجتناب کرد.

 

نوسانات در بخشی از آژانس و عدم ارتباط با نویسندگان برتر به طور همیشگی : کارمندان یک آژانس معمولا ارتقا می یابند ، به سمت های بالاتر حرکت می کنند یا شرکت را ترک می کنند. به عنوان یک مشتری، شما نمی توانید هیچ یک از این موارد را تحت تأثیر قرار دهید. در نهایت، شما در حال خرید یک سرویس هستید و نه یک فرد.

 

هزینه های بالاتر: هزینه ها (با در نظر گرفتن همه جنبه های تولید محتوا و همچنین نوسانات قیمت) در بلندمدت بیشتر است. اگر تقاضا برای محتوا در آینده افزایش یابد، در نتیجه هزینه های برون سپاری نیز افزایش خواهد یافت.

 

وابستگی به شخص ثالث: شما برای هر مشکل یا درخواستی که ممکن است داشته باشید به آژانس وابسته هستید. این می تواند یک مانع باشد، به خصوص زمانی که صحبت از انتشار به موقع محتوا باشد.

 

تولید محتوا داخل شرکت

اکنون که به برون سپاری پرداختیم، بیایید نگاهی به گزینه دوم بیندازیم: تولید محتوا را در درون شرکت خود انجام دهید .

 

 

آیا برون سپاری تولید محتوا درست است ؟

 

 

مزایای درون سپاری تولید محتوا :

مالکیت محتوا: وظیفه یک مدیر محتوا بسیار بیشتر از مدیریت محتواست. او همیشه به اعضای مختلف تیم شما دسترسی دارد و مسئولیت کار در ارتباط نزدیک با همه بخش ها و کارشناسان موضوع را بر عهده دارد. مالکیت محتوا همچنین به این معنی است که شما کنترل محتوای منتشر شده را دارید.

 

سرعت و زمان بندی دقیق تر: شما تصمیم می گیرید که چه زمانی و چند بار محتوا منتشر شود.

 

هیچ کس کسب و کار شما را بهتر از خود متخصصان نمی شناسد: محتوای داخلی از کارمندان و کارشناسانی می آید که به طور روزانه در سازمان شما مشارکت دارند. به عنوان یک محصول جانبی خوب، شما روی تیم خود سرمایه گذاری می کنید و یک فرهنگ محتوای داخلی ایجاد می کنید که مبنایی برای محتوای معتبر است.

 

هزینه های بلندمدت کمتر: سرمایه گذاری اولیه برای استخدام نویسنده محتوا یا تشکیل تیم تولید محتوا در مقایسه با برون سپاری بیشتر است، اما در بلندمدت (6 تا 12 ماه) در هزینه ها صرفه جویی خواهید کرد و به نتایج قابل اندازه گیری بهتری دست خواهید یافت.

 

برای دریافت مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید

 

معایب تولید محتوای داخلی:

استخدام یک مدیر محتوای واجد شرایط: اولین چالش اصلی این است که فردی واجد شرایط را پیدا کنید که عاشق محتوا باشد و اشتیاق او نیز در تولید این محتوا باشد (چه عکس، ویدیو یا متن). البته این امر مستلزم زمان مشخصی است و معمولا پر چالش ترین قسمت در زمینه تولید محتوای داخلی است . ممکن است مدت زمان زیادی را صرف مصاحبه با افراد کنید ولی کماکان فرد مورد نظر خود را پیدا نکنید .

مهارت های رهبری و مدیریت مورد نیاز است: این مورد البته مربوط به زمانی است که قصد ایجاد تیم تولید محتوا داشته باشید . هنگامی که مدیر محتوا در شرکت شما حضور دارد، حمایت و حفظ آنها ضروری است.

توسعه داخلی نیاز به زمان دارد: برای توسعه دانش و مهارت افراد و تیم تولید محتوای داخلی نیاز به زمان است. پیش نیاز اساسی برای فرایند، درک مناسبی از سطح مدیریت  تمام راه های بازاریابی و فروش است. این فرایند یک شبه اتفاق نمی افتد، اما نیاز به سرمایه گذاری گسترده در قالب کارگاه ها، آموزش و رویدادهای آموزشی دارد.

سرمایه گذاری اولیه بالا: هزینه استخدام یک یا چند فرد در ابتدا در مقایسه با هزینه ای که برای تولید محتوا به یک آژانس تولید محتوا پرداخت می کنید بسیار بیشتر است و قطعا برای برخی از شرکت ها مقدور نیست . اما در مقایسه طولانی مدت به نسبت مزایا و تعداد محتوایی که تیم و افراد داخلی برای شما تولید می کنند ، هزینه کمتری پرداخت خواهید کرد .

 

 

در برون سپاری تولید محتوا چه معیارهایی را باید در نظر گرفت؟

در برون سپاری تولید محتوا باید در نظر داشته باشیم که ؛ محتوا شامل چند کلمه باشد؟ در هر پاراگراف چند جمله باشد؟ از چه کلمات کلیدی‌ای استفاده شود؟ آیا محتوای تولید شده عکس هم داشته باشد؟ لحن محتوا باید چگونه باشد؟ چه تعداد لینک داخلی داشته باشد؟ آیا از نقل قول و سخنان بزرگان آن حوزه استفاده شود؟

قبل از برون سپاری تولید محتوا به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

فرم محتوای خاص خود / حجم محتوا / هدف از تولید محتوا / دستورالعمل های لازم برای تولید محتوا ابزارها و منابع مورد نیاز تولید محتوا / ملاحظات مالی تولید محتوا / استفاده از متخصصان تولید محتوا

شرکت های برون سپاری تولید محتوا باید دارای چه خصوصیاتی باشند؟

دانش کافی و مهارت برای تولید محتوا / دانش و آگاهی در زمینه بازاریابی محتوایی / تطبیق پذیری نویسنده با محتوا / تخصص نویسنده محتوا / آشنایی با مخاطبان محتوا / کیفیت خدمات پشتیبانی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 88 میانگین: 4.9]

22 دیدگاه در “آیا برون سپاری تولید محتوا درست است ؟

 1. فرامرزی گفت:

  اگر ما یک سایت تازه تاسیس داشته باشیم برون سپاری محتوا گزینه بهتری است یا با در نظر گرفتن هزینه تولید محتوا داخلی مناسب تر است؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما . معمولا به سایت های تازه کار پیشنهاد میشه محتواهای اولیه سایت که بیشتر مربوط به خود شرکت و کسب و کار هست و توضیح و تفسیر اون ها نیاز به آشنایی کافی با اون کسب و کار داره رو خود شرکت انجام بده یا حداقل محتوای اولیه رو آماده کنه و برای ویرایش و سئو بیس کردن محتوا از بیرون کمک گرفته بشه . ولی در صورتی که شما جز این دسته نیستید یعنی محتوای خاص و ویژه کسب و کار خودتون ندارید میتونید از برون سپاری محتوا هم استفاده کنید . هر چند مسایل مالی هم در این انتخاب تاثیر گذار هستند .

 2. بهادرستانی گفت:

  در برون سپاری تولید محتوا ، مقالات تولید شده ارزش رتبه بندی بالا توسط موتور جستجوگر را دارند؟یعنی مطالب سئو شده هستند؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما جناب بهادرستانی . مدل های مختلفی داره برون سپاری محتوا . بعضی از شرکت ها یا افراد متن سئو شده رو به شما ارائه می دن و همچنین یک سری از شرکت های تولید محتوا هم هستند که مدل های مختلفی دارند و با توجه به کیفیت محتوا قیمت اعلام می کنند .

 3. سودابه گفت:

  با توجه به معایب برون سپاری تولید محتوا ، برای یک سایت تازه راه اندازی شده ، ایا برون سپاری تولید محتوا از نظر سئو مناسب است؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما . باید آیتم به آیتم بررسی کنید موضوع برون سپاری محتوا رو . همونطور که در مقاله نیز به اون اشاره شد ، الزاما برون سپاری محتوا بد نیست و اتفاقا اگر در انتخاب شرکت برای برون سپاری محتوا دقت کافی انجام بشه میتونه گزینه جذاب و مفیدی هم باشه .

 4. حضرتی گفت:

  در برون سپاری تولید محتوا چطور متوجه شویم محتوای تولید شده یونیک است و کپی نشده؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما جناب حضرتی عزیز . سایت هایی مانند سایت داپلی چکر هستند که میتونید محتوای تولید شده توسط شرکت رو از نظر کپی یا یونیک بودن بررسی کنید . هرچند که اگر با شرکت های معتبری کار کنید ، این موضوع احتمالش خیلی کم میشه .

 5. اصلان پور گفت:

  برای جلوگیری از برون سپاری تولید، باید تیم تولید محتوا در داخل شرکت داشته باشیم .مدیر این تیم ، چه ویژگیها و تحصیلاتی باید داشته باشد؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما جناب اصلان پور . اگر قصد ایجاد تیم محتوا داخل شرکت دارید و به دنبال ویژگی های مدیر این تیم هستید ، اولا که تحصیلات خیلی به شما کمک نمیکنه . چون حتی در موارد مرتبط هم توانایی های مد نظر الزاما با مدرک همراه نیست . مورد دوم اینکه فردی که میخواد تیم محتوا رو مدیریت کنه باید به همه آیتم های تاثیر گذار در نگارش محتوا تسلط داشته باشه تا بتونه کیفیت کار تیم رو بسنجه و ارزیابی کنه . ویژگی های مدیرتی و توانایی های مدیریت هم موارد بعدی هستند که باید بهشون توجه بشه .

 6. رامتین گفت:

  آیا آیا برون سپاری تولید محتوا در رتبه سایت و سئو تاثیر دارد؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما دوست عزیز ؛
   بله خیلی زیاد ؛ برون‌سپاری تولید محتوا به شدت بر روی رتبه سایت و بهینه‌سازی موتورهای جستجو تاثیرگذاره . محتوای با کیفیت و مرتبط با موضوع سایت، یکی از عوامل مهم در بهینه‌سازی موتورهای جستجو و رتبه‌بندی سایته . اگه محتوای سایت با کیفیت و مرتبط نباشه، احتمال کاهش رتبه سایت در نتایج جستجو وجود داره.

   برون‌سپاری تولید محتوا به شرکت‌هایی که در این زمینه تخصص دارند، کمک می‌کنه تا محتوا با کیفیت و مناسب با نیازهای هدف مشتری تولید بشه

   به همین دلیل، برون‌سپاری تولید محتوا به شرکت‌هایی با تجربه و تخصص در این زمینه، می‌تونه باعث بهبود رتبه سایت و بهینه‌سازی موتورهای جستجو بشه .

 7. نارینا گفت:

  در صورت برون سپاری تولید محتوا چطور متوجه بشیم محتوا چه کیفیتی داره و یا اصلا یونیک هست یا نه؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما
   در برون سپاری تولید محتوا، راه ارزیابی کیفیت محتوای تولید شده،بررسی بازخورد و نظراته همچنین مقایسه کردن با سایر محتواهای مشابه
   برای بررسی اینکه محتوای تولید شده یونیکه یا نه، می‌تونید از ابزارهایی مانند Copyscape استفاده کنید.

 8. تانیا گفت:

  سلام برای برون سپاری محتوا باید چه نکاتی رو در نظر داشته باشیم؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما دوست گرامی ؛
   مهمترین موضوع برای بیرون سپاری محتوا مطمئن بودن از عملکرد خوب شرکت منتخب هست .یعنی در محتوای تولید شده توسط شرکت، اصول سئو و استانداردهای محتوا رعایت شده باشه.

 9. برومند گفت:

  درود برای برون سپاری تولید محتوا باید عنوان و کلمات کلیدی رو اعلام کنیم یا بهتره موضوع سایت رو معرفی کنیم و تولید محتوا رو از ابتدا به شرکت های تولید محتوا واگذار کنیم؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما جناب برومند؛
   برای برون سپاری تولید محتوا بهتره هم کلمات کلیدی و هم زیر عنوانها رو خوتون اعلام کنید تا مقاله و محتوای با کیفیت تر و نزدیکتر به خواسته شما نوشته بشه.

 10. ثابت قدم گفت:

  سلام آیا برون سپاری تولید محتوا از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما؛
   بله ، اگه شما یک شرکت خوب که محتوای استاندارد و با رعایت اصول سئو تولید کنه برون سپاری تولید محتوا از نظر اقتصادی مقرون به صرفه ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *