سئو, دیجیتال مارکتینگ

چگونه سئوکار شویم ؟

چگونه سئوکار شویم ؟
زمان مطالعه: 10 دقیقه

سئو چیست ؟

سئو مخفف کلمه search engine optimization  به معنای بهینه سازی موتورجست و جو می باشد . بهینه سازی موتور جست و جو اشاره به این موضوع دارد که وقتی شما در موتور جست و جو اقدام به سرچ کلمه ای می کنید ، شما رتبه بهتری در نتایج داشته باشید . این یک رقابت دائمی در موتورهای جست و جو است . همه افراد فعال در این حوزه برای رسیدن به رتبه های برتر تلاش می کنند .

هر نوع کسب و کاری که دارای وب سایت باشد قطعا به دنبال ترافیک ورودی بیشتر است . رتبه بهتر در موتور جست و جو یعنی ورودی بیشتر و ورودی بیشتر یعنی مشتری بیشتر و درآمد بالاتر . پس سئو یعنی انجام مجموعه فعالیت هایی که منجر به بهبود رتبه شما در موتور جست و جو می شود .

 

 

چگونه سئوکار شویم ؟

 

 

سئو چه کار می کند ؟

برای اینکه یک وب سایت بتواند رتبه بهتری در موتورهای جست و جو کسب کند باید مطابق قوانین اعلام شده توسط آن موتور جست و جو عمل کند . در اینجا معیار ما گوگل است . اگر شما هر نوع محتوایی که دلتان می خواهد منتشر کنید ولی مطابق قوانین اعلام شده گوگل نباشد احتمال رتبه گرفتن وب سایت شما کم است حتی اگر میزان محتوایی که منتشر می کنید زیاد باشد .

پس رعایت اصول سئو باعث می شود تا شما رتبه های بهتری کسب کنید . توجه کنید که سئو جادو نیست . سئو رعایت یک سری قوانین و مقررات است  که کیفیت این فعالیت ها تعیین کننده رتبه شما خواهد بود . سئو کاری می کند تا فعالیت های شما نتیجه بخش بوده و وب سایت شما به رتبه های بهتری برسد .

 

 

برای دریافت مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید

 

 

متخصص سئو کیست ؟

کسی که اشراف کامل به قوانین و مقررات اعلام شده توسط گوگل را دارد کارشناس سئو نامیده می شود . اما صرفا دانستن این موارد تضمین کننده برتری شما نخواهد بود . در بسیاری از جلسات مشاوره می بینیم که تیم سئو مشتری علی رغم اشراف نسبتا خوبی که به مبانی و تئوری سئو دارند ولی نکات بسیار زیادی که گاها مبتدیانه و جزو اصول اولیه هستند را رعایت نمی کنند .

پس نمی توان به هر کسی که از این قوانین اطلاع دارد متخصص سئو گفت . بهتر است عنوان متخصص سئو را برای فردی به کار ببریم که نه تنها دانش تئوری و به روزی از سئو دارد ، تجربه یا تجارب موفقی نیز در این زمینه دارد و در مواجه با حالات مختلف سئو یک وب سایت می تواند مشکل را تشخیص دهد و به ارائه راهکار بپردازد .

چگونه سئوکار شویم ؟

متخصص سئو

 

کار متخصص سئو چیست ؟

برای پاسخ به این پرسش بهتر است ابتدا بدانیم که یک متخصص سئو چه کارهایی می تواند انجام دهد ؟ خوراک سئو به صورت کلی محتوای متنی است . البته که این محتوای متنی با انواع دیگر محتوا تکمیل می شود مانند تصاویر، ویدیو ها ، جداول و … . پس در درجه اول متخصص سئو می تواند به تولید محتوا بپردازد . در مرحله بعد محتوا باید با اصول سئو منطبق شود که اصطلاحا به آن محتوای سئو شده گفته می شود .

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  سئو مراقبت های پزشکی و بهداشتی

پس در قدم بعدی متخصص سئو می تواند محتوا تولید شده را سئو کند . معمولا بعد از بارگذاری محتوا نوبت به اقدامات سئو داخلی و سئو خارجی می رسد که متخصص سئو مسئول انجام این موارد است . لازم به ذکر است که با توجه به گسترده شدن حجم فعالیت ها و تخصصی شدن هر یک از موارد فوق ، برای هر کدام از قدم های ذکر شده در فرایند سئو ردیف شغلی مجزا تعریف شده است . پس الزامی به این نیست که متخصص سئو همه موارد فوق را خودش شخصا انجام دهد . در بسیاری از موارد متخصص سئو مسئول بررسی و نظارت بر اجرای صحیح مراحل ذکر شده است .

 

 

برای دریافت مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید

 

 

چگونه می توان سئوکار شد ؟

در تاریخی که این محتوا منتشر می شود ، شما تقریبا مانعی برای تبدیل شدن به یک متخصص سئو ندارید . کافی است دسترسی مناسبی به اینترنت داشته باشید و به اندازه کافی کنجکاو باشید . منابع متعدد فارسی و انگلیسی در یوتیوب و وب سایت های فارسی تقریبا عمده تئوری سئو را به شما می آموزد . برای قدم بعدی و کسب تجربه کافی است برای خودتان یک وب سایت تهیه کنید و با یک موضوع نسبتا ساده وارد دنیای سئو شوید . این ساده ترین راه شما برای سئوکار شدن است .

 

 

 

چگونه سئوکار شویم ؟

 

 

مراحل تبدیل شدن به یک متخصص سئو و سئوکار حرفه ای

 

اصول اولیه نحوه کار موتورهای جستجو را بیاموزید.

استراتژی ها و مفاهیم سئو را درک کنید.

در آموزش سئو شرکت کنید.

با روندها و اخبار صنعت همراه باشید.

با ابزارهای سئو آشنا شوید.

تاکتیک های سئو را در وب سایت یا وبلاگ خود آزمایش کنید.

تلاش ها و نتایج خود را به کارفرمایان نشان دهید.

 

آنچه درباره شغل سئو و سئوکار باید بدانید.

 

آیا سئو شغلی پر استرس است؟

هر شغلی بر اساس نوع عملکرد مورد نیاز شرکت شما می تواند استرس زا باشد. در مورد مشاغل مرتبط با سئو هم همینطور است. با این حال، به اندازه IT یا سایر مشاغل مرتبط با برنامه نویسی استرس زا نیست.

 

آیا همچنان به سئو و سئوکار حرفه ای نیاز است ؟

حتی در حالی که گوگل و مایکروسافت جستجو را با ویژگی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع می‌کنند، بهینه‌سازی موتورهای جستجو همچنان باقی می‌ماند. تقاضا برای سئو سالانه بر اساس داده‌های Google Trends و Exploding Topics در حال افزایش است. برای بسیاری از مشاغل، دسترسی به جستجوی ارگانیک هنوز منبع قابل توجهی از ترافیک، سرنخ ها و فروش است.

درنتیجه، همچنان نیاز به متخصص سئو و سئوکار حرفه ای کاملا مشهود می باشد.

 

 

برای سئو کار شدن یک قدم جلو باشید

یک پیشنهاد بسیار جذاب برای افرادی که می خواهند سئوکار شوند این است که با بلاگ ها و فروم ها شروع کنند مانند وب سایت بلوگفا . علت این پیشنهاد این است که این سایت ها مدت زیادی است که فعالیت می کنند و از اعتبار و قدرت خوبی برخوردارند . معمولا شما زمانی که با یک سایت تازه کار شروع می کنید مدت زمانی طول می کشد تا گوگل فعالیت شما را شناسایی کند چون در شروع کار هستید حتما باید استراتژی نیچ مارکتینگ خوبی داشته باشید تا به نتایج مطلوب برسید .

در غیر این صورت کار شما بسیار سخت خواهد شد . این بلاگ ها و فروم ها کار شما را ساده کرده اند . شما استارت سئوکار شدن خود را با یک سایت قدرتمند می زنید . حتی پیشنهاد می شود موضوع انتخابی شما مربوط به کسب و کار واقعی باشد چون در استفاده و نتیجه گیری هیچ تفاوتی نخواهید داشت . با این کار شما می توانید حتی همراه با سایت اصلی خودتان ، یک سایت قدرتمند دیگر و حتی یک جایگاه دیگر را در صفحه نتایج گوگل ازآن خود کنید .

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  بازاریابی برونگرا چیست ؟

 

تحلیل و آنالیز رقبا را فراموش نکنید

یکی از کلیدی ترین و مهم ترین مهارت های یک سئوکار تحلیل و آنالیز رقباست . در جایی که شما برای شروع هر رقابت سئو نیاز دانستن موارد زیادی از مسیر آینده خود دارید ، آنالیز وضعیت رقبا به شدت به شما کمک خواهد کرد . مهم نیست که الزاما از ابزار ها استفاده می کنید یا خیر ولی حتما در هر صورت این کار را با دقت انجام دهید . هر چند که قطعا پیشنهاد ما استفاده از ابزارها برای آنالیز دقیق تر است ولی در صورتی که این امکان برای شما وجود نداشت باز هم می توانید تا حد زیادی تجزیه و تحلیل خوبی نسبت به حوزه رقابت و نقاط قوت و ضعف سئو سایت رقبا داشته باشید .

در نظر داشته باشید که هر چقدر حساسیت و دقت بیشتری به خرج دهید در آینده راحت تر می توانید تصمیم گیری کنید و ترسیم نقشه راه سئو برای شما راحت تر خواهد بود . پس حتما حتما در مورد تجزیه و تحلیل و آنالیز رقبا در سئو با وسواس مطالعه کنید و آموزش ببینید و در نهایت داشبورد کاملی برای خود ایجاد کنید .

 

برای سئوکار شدن چه تحصیلاتی نیاز است ؟

برای این که بتوانیم یک متخصص سئو و سئوکار حرفه ای شویم ، مانند تمام مشاغل و حرفه های دیگر باید مهارت ها و تخصص های مرتبط به سئو را داشته باشیم . البته تا کنون برای این شغل و تخصص  هیچ رشته دانشگاهی تعریف نشده است .

ولی افرادی که به سئو علاقه دارند و قصد دارند در این حوزه ، یک سئوکار متبحر باشند ، باید با شرکت در کلاس‌های آنلاین و حضوری آموزش سئو ، مطالعه مداوم و همچنین کمک گرفتن از بهترین و بزرگترین افراد در این حوزه، خود را در این رشته تقویت نمایند. تا بتوانند به کار در این حوزه مشغول شوند. پس از آموزش های لازم ، آمادگی کار به عنوان یک سئوکار را دارید.

 

شرح وظایف سئوکار

1 .برنامه ریزی و  تهیه استراتژی کاربردی  برای بهینه سازی وب‌سایت.

2 . تحقیق درباره کلمات کلیدی ، نظارت بر تولید محتوا و استفاده از آن در بازاریابی محتوایی و بهبود رتبه وب‌سایت شرکت‌ها و سازمان‌ها.

3 . همکاری نزدیک با سایر متخصصان تیم بازاریابی برای پیشبرد اهداف در تیم.

4 . تعیین اهداف با معیارهای  قابل اندازه گیری تا امکان پیگیری روند رشد فعالیت های سئو به تیم دیجیتال مارکتینگ مهیا باشد .

5 . مدیریت ، نظارت وهمکاری نزدیک با تیم تولید محتوا جهت  تدوین برنامه‌ا تولید محتوای جذاب و با کیفیت .

6 . برنامه ریزی و تعیین استراتژی مناسب برای لینک سازی وگرفتن بک لینک .

7 . همکاری نزدیک با تیم فنی و برنامه نویسی سایت جهت بهینه کردن سئو تکنیکال و پیاده سازی موارد فنی در سایت.

 

وظایف سئوکار

وظایف سئوکار

 

 هدف سئوکار از انجام خدمات سئو چیست ؟

هدف متخصصان سئو از ارائه خدمات سئو این است که این امکان را فراهم سازند تا صاحبان کسب و کارها  و همچنین کارفرمایان با بهینه کردن سئوی وبسایت خود بتوانند بهترین  نتایج را در رتبه بندی موتورهای جستجوگر از آن خویش نمایند. بنابراین، یک سئوکار حرفه ای ، به طور مداوم در جستجوی بهترین روش‌ها برای رسیدن به این هدف می باشد .

هدف نهایی از انجام خدمات سئو و بهینه سازی رتبه بندی توسط  متخصص سئو، افزایش میزان بازدید وب‌سایت با استفاده از کلمات کلیدی مناسب درهر حوزه کاری می باشد . همچنین  ایجاد رضایت مندی برای کاربران و در آخر به روزرسانی  وب‌سایت با آخرین الگوریتم‌های موتورهای جستجو برای گرفتن بهترین رتبه است.

 

 

برای دریافت مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید

 

سئو چه تاثیری بر درآمد دارد؟

هر نوع کسب و کاری که دارای وب سایت باشد قطعا به دنبال ترافیک ورودی بیشتر است . رتبه بهتر در موتور جست و جو یعنی ورودی بیشتر و ورودی بیشتر یعنی مشتری بیشتر و درآمد بالاتر .

سئو چگونه رتبه سایت را مشخص می کند؟

سئو رعایت یک سری قوانین و مقررات است که کیفیت این فعالیت ها تعیین کننده رتبه شما خواهد بود . سئو کاری می کند تا فعالیت های شما نتیجه بخش بوده و وب سایت شما به رتبه های بهتری برسد.

متخصص سئو باید چه ویژگیهایی داشته باشد؟

متخضص سئو نه تنها باید دانش تئوری و به روزی از سئو داشته باشد ، بلکه باید تجربه یا تجارب موفقی نیز در این زمینه داشته باشد و در مواجه با حالات مختلف سئو یک وب سایت بتواند مشکل را تشخیص دهد و به ارائه راهکار بپردازد .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 55 میانگین: 4.9]

19 دیدگاه در “چگونه سئوکار شویم ؟

 1. متین گفت:

  آیا شما دوره تخصصی آموزش سئو برگزار می کنید ؟آیا دوره های سئو داخلی و سئو خارجی از هم جدا هستند یا یکجا و به هم مرتبطند؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما ، خیر فعلا دوره سئو برگزار نمی کنیم . راجع به نحوه برگزاری دوره ها توصیه ما استفاده از دوره های تفکیک شده هست چون مباحث سئو داخلی و سئو خارجی به اندازه کافی تخصصی و مهم هستند که براشون دوره جدا برگزار بشه . البته مهم هست که سر فصل های هر دوره رو مد نظر قرار بدید .

 2. جباری گفت:

  درود دوست عزیز خسته نباشید . در رابطه با مطلبی که نوشتید چگونه سئوکار شویم نیاز به رعایت ترتیب برای یاد گرفتن اصول سئو وجود ندارد ؟یعنی سرفصل های آموزش سئو مستقل هستند؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما جناب جباری عزیز . ترتیب به شرطی میتونه حائز اهمیت باشه که شما بخواین صرفا و خیلی تخصصی روی یکی از حوزه ها فعالیت کنید . به طور مثال الان بعضی از همکاران ما هستند که در حوزه سئو خارجی فقط روی قسمت رپورتاژ اگهی یا بک لینک کار می کنن . در این صورت شما بهتره از سر فصل های سئو خارجی شروع کنید . در غیر این صورت و اگر قصد شما یادگیری کل حوزه سئو باشه میتونید از هر بخش سئو داخلی یا سئو خارجی شروع کنید .

 3. تابان گفت:

  سلام صبحتون به خیر من خودم سئوکار هستم .چطور باید از آخرین قوانین گوگل برای سئو و رتبه بندی باخبر شویم؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما . بهترین راه مطالعه منابع به زبان اصلی هست . شما کافیه به صورت روتین عبارتی مانند اخبار راجع بع سئو در گوگل رو به زبان انگلیسی سرچ کنید و منابع رو مطالعه کنید . اگر هم این کار برای شما مشکل هست به شما شرکت در ایونت ها و سمینار ها و وبینار های مرتبط با حوزه سئو رو پیشنهاد میدم .

 4. نامنی گفت:

  درود بر شما .مهمترین عامل موفقیت یک سئوکار چیست؟سئوکار چطور می تواند میزان پیشرفت خود در سئو را متوجه شود؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما . نه تنها در مورد سئو بلکه برای همه کارها مهمترین عامل به روز بودن شما هست و یک سئو کار باید همیشه به روز باشه و اطلاعات جدید در مورد حوزه سئو بدونه . پروژه های سئویی که شما روی اون ها کار می کنید از نظر میزان سختی و حجم فعالیت میتونه معیاری برای میزان پیشرفت شما در زمینه سئو باشه .

 5. سمندی گفت:

  در جایی خوندم برای سئوکار شدن دو موضوع خیلی مهم است ؛ اولی دانش و دیگری تجربه هست. یعنی اگر آموزش کامل سئو دیده باشیم نمی توانیم سئوکار شویم؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما جناب سمندی . خیر نیازی به آموزش کامل یا صد در صدی برای شروع کار سئو نیست . هرچند در صورتی که با آموزش کامل وارد کار شوید آمادگی بهتری خواهید داشت ولی به این معنی نیست که افرادی که کامل آموزش ندیده اند توانایی شروع کار سئو را ندارد . اتفاقا اکثر افراد در شروع کار سئو ، تجربه کار واقعی را مفید تر از آموزش صرف می دانند .

 6. محرابی گفت:

  آیا در ابتدای کار برای سئوکار شدن بهتر است در یک شرکت کار کنیم یا روی چند پروژه کار کنیم ؟ درآمد یک سئوکار به طور متوسط در ماه چقدر است؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما . این که شما در ابتدا برای سئوکار شدن وارد یک شرکت بشید پیشنهاد خوبیه چون با چالش های واقعی کسب و کار رو به رو میشید و تقریبا روی واقعی سئوکار بودن رو لمس می کنید . برای کسی تجربه هم همین مسیر پیشنهاد میشه و ممکنه در ابتدا به دلیل کم تجربه بودن در مدل کار کردن روی چند پروژه با شکست مواجه بشید که میتونه کل مسیر سئوکار شدن شما رو تحت تاثیر قرار بده . راجع به درآمد هم بستگی به توانایی های خودتون داره . میتونید به اندازه یک کارمند یا چند برابر حقوق یک سئوکار کارمند ، درآمد ماهانه داشته باشید .

 7. فتح اللهی گفت:

  به طور میانگین یک سئوکار در ماه چقدر حقوق میگیرد؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما . ببینید این مورد به روش کار سئو کار بستگی داره . سعنی اینکه یه سئوکار الان میتونه صرفا حقوق کارمندی بگیره و مثا توی یک شرکت فعالیت کنه و یا اینکه به صورت پروژه ای از چند شرکت حقوق دریافت کنه .

 8. کوروش گفت:

  برای سئوکار شدن و دوره های تخصصی شما کدام موسسه رو پیشنهاد می کنید؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما . واقعیت امر اینه که اکثر موسسات دوره های خوبی برگزار می کنن . شما برای انتخاب کردن دوره آموزش سئو چنتا مورد رو ملاک قرار بدید . عملی بودن آموزش ها ، آبدیت بودن سر فصل های آموزش ، تعداد جلسات آموزش ( پیشنهاد می کنیم دوره ای که انتخاب می کنید خیلی طولانی نباشه ) و نحوه پشتیبانی بعد از امام دوره آموزش سئو .

 9. توتیا گفت:

  یک سئوکار باید به تمامی انواع سئو مسلط باشد تا بتواند به بهبود رتبه سایت در موتور جستحوگر کمک کند و رشد بهینه را برای آن ایجاد کند. برخی از انواع سئو عبارتند از: سئو تکنیکال ، سئو محتوا ، سئو لینک‌ها ، سئو محلی ، سئو تصاویر و …

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما همراه گرامی؛
   بله ، سئوکار باید با انواع سئو و نحوه و میزان تاثیر آنها بر رتبه بندی توسط گوگل آگاهی و علم داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *