تولید محتوا, سئو

محتوای تکراری چیست؟

محتوای تکراری چیست
زمان مطالعه: 6 دقیقه

شما احتمالا با اصطلاح محتوای تکراری زیاد برخورد کرده اید، اما محتوای تکراری واقعا چیست؟ در یک تعریف ساده و کاملا کاربردی ، محتوای تکراری محتوایی است که در چند آدرس وجود دارد ( در چند  URL) .  وجود محتوای تکراری در سایت شما می تواند به رتبه بندی شما آسیب برساند .  نظر اکثر افراد حوزه سئو این است که مقادیر زیاد محتوای تکراری حتی می تواند منجر به جریمه توسط گوگل شود ( پنالتی شدن سایت یا برگه ) . اگرچه این ادعای درستی نیست اما داشتن محتوای تکراری یا کپی شده می تواند گوگل را وادار کند تا بر رتبه بندی شما تأثیر منفی بگذارد.

 

محتوای تکراری چیست؟

محتوای تکراری هر محتوایی است که در چندین آدرس در سایت شما یا سایت های دیگر موجود است. این محتوا اغلب در URLهای متفاوت یک دامنه و حتی گاهی اوقات در دامنه های متفاوتی وجود دارد. محتوای تکراری گاها ممکن است به دلیل خطای سئو تکنیکال رخ بدهد که باید حتما از آن جلوگیری کنید . به عنوان مثال، سایت شما می تواند هم در www و هم بدون www یا  HTTP  و HTTPS در دسترس باشد ، یا هر دو به طور همزمان . یا شاید CMS شما از پارامترهای URL پویا بیش از حد استفاده می کند که موتورهای جستجو را سردرگم می کند. حتی صفحات AMP شما اگر به درستی پیوند داده نشده باشند، می توانند به عنوان محتوای تکراری محسوب شوند. پس به شدت مراقب این موضوع باشید چون با یک اشتباه ساده ممکن است تعداد زیادی محتوای تکراری برای خود رقم بزنید .

محتوای کپی

محتوای تکراری، محتوای کپی شده و محتوای ضعیف ( نازک یا لاغر ) : تفاوت چیست؟

موضوع محتوای تکراری افراد زیادی را دچار سردرگمی می کند. موضوع محتوای تکراری برای گوگل ، بیشتر منشأ و اهمیت فنی دارد، اما این به این معنی نیست که خود محتوا را بررسی نخواهد کرد . دو سوال پر تکرار درباره محتوا های تکراری وجود دارد :

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  اعتبار سایت چیست و چگونه مشخص می شود ؟

“من دو  URL  برای یک مقاله دارم، کدام یک را انتخاب کنم؟”

“من از این قطعه متن در چندین آدرس مختلف سایت استفاده کرده ام، آیا این بد است؟”

در حالی که اکثر افراد کم تجربه احتمالاً به قطعاتی از محتوای مشابه که در جای دیگری در سایت ظاهر می شوند به عنوان مجتوای کپی یا تکراری فکر می کنند ، همه اینها محتوای تکراری است. اما برای تعیین رتبه، موتورهای جستجو بین محتوای تکراری، محتوای کپی شده و محتوای ضعیف تمایز قائل می‌شوند.

 

تکنیک چرخش محتوا

اگر از یک متن موجود در سایت ها استفاده کنید و آن را سریعاً برای استفاده مجدد در سایت خود با مقداری تغییرات بازنویسی کنید، ممکن است محتوای تکراری شما به عنوان محتوای کپی شده طبقه بندی شود. فرقی نمی‌کند کمی آن را بچرخانید یا چند کلمه کلیدی وارد کنید، این تکنیک و این کیفیت محتوا قابل قبول نیست. نکته دیگری که باید حتما به آن توجه کنید مقدار محتواهای تکراری یا مشابه است . استفاده بیش از حد از این روش حتی می تواند منجر به هم نوع خواری کلمات کلیدی شود .

 

 

برای دریافت مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید

 

 

اجتناب از محتواهای ضعیف

اگر چند صفحه با محتوای ضعیف را منتشر کنید ، صفحاتی که محتوای با کیفیت کمی دارند یا اصلاً ندارند ، در قلمرو خطرناکی قرار می گیرید. یکی از مهم ترین پارامتر های تعیین کیفیت سایت ، کیفیت محتوای سایت است . یک مسئله جدی است و این تاکتیک ها می تواند آسیب جدی به سایت شما وارد کند. برای همین توصیه می شود اگر هنوز سئوکار قابل قبولی نشده اید و اشراف کافی به محتوای خوب ، محتوای تکراری یا کپی شده ندارید ، زمان بیشتری صرف یادگیری خودتان کنید .

 

 

داپلیکیت کانتنت

 

 

محتوای تکراری را در سایت خود مسدود نکنید

گوگل در کشف و مدیریت محتوای تکراری بسیار دقیق و توانمند است. ربات های کرولر گوگل به اندازه کافی هوشمند هستند که کیفیت محتوای شما را تشخیص دهند . معمولا اگر چندین نسخه از یک صفحه را بیابد، بیشترین تاثیر را برای آدرسی که موقعیت بهتری دارد در نظر می گیرند .  در بیشتر موارد اعتبار محتوا متعلق به مقاله/صفحه اصلی ( اولین آدرسی که محتوا را منتشر کرده ) خواهد بود.

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  قیمت سئو

 

توجه کنید که این نوع برخورد گوگل اگر چه به نظر مسالمت آمیز می آید ، اما مربوط به محتواهای تکراری در یک سایت است . یعنی شما محتوایی را تولید کرده اید و در چند صفحه خود منتشر کرده اید . در صورتی که اگر از محتوای سایت های دیگر استفاده کنید ، نوع برخورد گوگل این نخواهد بود . چیزی که گوگل برای مدارا با سایت شما به آن نیاز دارد دسترسی کامل به این URL ها است. اگر Googlebot را در robots.txt خود از خزیدن در این URL ها مسدود کنید، به خودی خود نمی تواند این موارد را تشخیص دهد و شما این خطر را خواهید داشت که Google این صفحات را به عنوان نمونه های جداگانه تلقی کند.

 

 

 

محتوای کپی شده

 

 

 

چند قدم برای مدیریت محتواهای تکراری

 

به ربات ها اجازه دهید این URL ها را بخزند .

با استفاده از rel=canonical، محتوا را به‌عنوان تکراری علامت‌گذاری کنید .

Google’s URL Parameter Handling یک ابزار مفید برای تعیین نحوه مدیریت پارامترها است که می توانید از آن استفاده کنید .

از ریدایرکت های 301 برای ارسال کاربران و خزنده ها به URL درست استفاده کنید .

 

 

بر محتوای اصلی، تازه و معتبر تمرکز کنید

یکی دیگر از ابزارهای موجود در زرادخانه شما برای مبارزه با محتوای تکراری، کپی شده و غیر اصلی، مهارت های نوشتن شما است. گوگل بر کیفیت تمرکز دارد. همیشه به دنبال بهترین محتوای ممکن است که با هدف کاربر مطابقت داشته باشد. هدف شما نباید کسب درآمد سریع باشد، بلکه باید اثری ماندگار به جا بگذارید. مراقب محتوای ضعیف باشید و مطمئن شوید که آن را تبدیل به محتوای باکیفیت کنید.

 

 

برای دریافت مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید

 

منظور از محتوای تکراری چیست؟

محتوای تکراری محتوایی است که در چندین URL در وب در دسترس است.

رایج ترین راه حل برای محتوای تکراری چیست؟

در بسیاری از موارد، بهترین راه برای رفع محتوای تکراری، پیاده‌سازی تغییر مسیرهای 301 از نسخه‌های غیر ترجیحی URLها به نسخه‌های ترجیحی است.

محتوای تکراری چرا یک مشکل بزرگ است؟

صفحات سایت با محتوای تکراری ممکن است رتبه بندی نشوند. و اگر رتبه بندی شوند، باعث گیج شدن گوگل می گرددو مطمئن نباشد که کدام قسمت از محتوا را باید رتبه بندی کند، و موجب شود رتبه خود را از دست بدهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 33 میانگین: 4.9]

6 دیدگاه در “محتوای تکراری چیست؟

 1. کسری گفت:

  آیا محتوای تکراری همان مشکل کنیبالیزیشن است؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما . اگر محتوای تکراری از سایت خودتون رو در صفحات مختلف قرار بدید مشکل کنیبالیزشن رو به وجود میاره . اگر محتوا کپی شده از سایت های دیگه باشه به اعتبار سئو شما آسیب وارد می کنه .

 2. غزل گفت:

  بعد از کنونیکال کردن محتوای تکراری و انتقال اعتبار یکی از URLها قدم بعدی چیست و چه باید بکنیم ؟در صورت کنونیکال کردن محتوای تکراری رتبه صفحه باقیمانده بیشتر می شود یعنی سئوی محتوای تکراری منتقل می شود؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما . بعد از کنونیکال کردن باید منتظر تغییرات باشید و نتایج رو زیر نظر داشته باشید . اعتبار صفحه شما بعد از کنونیکال منتقل می شود .

 3. کنارپور گفت:

  اگر محصولات ما یک چیز هست و فقط تایپ هاشون فرق می کنه چطور مطلب بزاریم تا محتوای تکراری تلقی نشه؟

  1. مدیر گفت:

   برای برطرف کردن این مورد باید از کنونیکال استفاده کنید . با استفاده از این تگ شما به گوگل می فهمونید که اولا اعتبار سئو به کدوم صفحه منتقل بشه و دوم اینکه در صورت وجود محتوای تکراری مثل توضیحات محصولات ، اون ها رو محتوای کپی شده تشخیص نده و به سایت آسیب نرسه . البته اگر راجع به چگونگی کنونیکال کردن نمیدونید حتما از کارشناسان مشاوره بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *