سئو

هم نوع خواری چیست ؟

هم نوع خواری چیست ؟
زمان مطالعه: 8 دقیقه

کنیبالیزیشن یا هم نوع خواری

موضوعی که تحت عنوان کنیبالیزیشن یا همنوع خواری در سئو مطرح می شود ، اشاره به حالتی دارد که شما برای یک کلمه کلیدی چندین مقاله را سئو کنید . همنوع خواری در سئو به معنی رقابت با خود است . مقاله های مشابه شما از نظر کلمه کلیدی برای گوگل قابل تفکیک و تشخیص نیستند . این موضوع به خصوص برای سایت هایی که در شروع فرایند بهینه کردن هستند به شدت حائز اهمیت است چون می تواند اثرات مخربی زیادی به همراه داشته باشد . وقتی گوگل نتواند از بین چندین مقاله شما که با کلمات کلیدی مشابه سئو شده اند ، اولویت مقاله مهم تر و اصلی را تشخیص دهد ، سایت شما دچار کنیبالیزیشن شده و آسیب می بیند .

 

 

هم نوع خواری محتوا

 

 

همنوع خواری کلمه کلیدی چیست ؟

همنوع خواری کلمه کلیدی برای گوگل به این معنی است که قابلیت تشخیص اولویت مقالاتی که با یک کلمه کلیدی سئو شده اند وجود ندارد . در این حالت معمولا گوگل فقط یک یا دو نتیجه از دامنه شما را برای نمایش انتخاب می کند . اگر اعتبار دامنه شما به حد کافی خوب باشد ، ممکن است تا سه نتیجه از دامنه شما را برای یک کلمه کلیدی نمایش دهد ولی در کل این اتفاق خوبی نیست . گوگل موظف نیست برای هر بار سرچ نتایج کلیدی همه مقالات شما را به کاربر نمایش دهد و از طرفی به دنبال نمایش بهترین نتایج به کاربران است . وقتی مثلا دو نتیجه از سایت شما در صفحه نتایج سرچ نمایش داده می شود ، خواه نا خواه انتخاب کاربران از بین نتایج شما متفاوت خواهد بود و این باعث می شود که شک گوگل نسبت به این مورد بیشتر شود . شما رفته رفته جایگاه خود را از دست می دهید و سئو سایت شما آسیب میبیند .

 

 

هم نوع خواری چیست ؟

 

 

چرا همنوع خواری کلمات کلیدی برای سئو مضر است؟

مهم ترین مشکل کنیبالیزیشن یا هم نوع خواری رقابت با خود است . شما به  جای اینکه روی یک مقاله متمرکز شوید ، اشتباها روی دو یا چند مقاله متمرکز شده اید و همه فعالیت های سئو شما برای کسب جایگاه برتر بین این مقالات یا یو ار ال ها تقسیم می شود . اگر شما در حوزه سختی در حال رقابت باشید ، تصور کنید که این اشتباه چقدر به سئو سایت شما آسیب می زند . اگر دچار هم نوع خواری شده اید الزاما شما یک کلمه کلیدی را برای چند مقاله به کار نبرده اید . ممکن است کلمات به هم نزدیک باشند یا عبارت کلیدی شما حاوی کلمات یکسانی باشد که از نظر گوگل تشخیص آنها سخت است . این مورد اهمیت تحقیق کلمات کلیدی درست را قبل از شروع فرایند سئو مشخص می کند .

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  آیا محتوای هوش مصنوعی برای سئو ضرر دارد ؟

 

 

هم نوع خواری چیست ؟

 

ویدیو توضیح و مثال هم نوع خواری در سئو

در این ویدیو آقای رضا شیرازی از مجموعه وب 24 که از اساتید قدیمی و با تجربه این حوزه هستند راجع کنیبالیزیشن توضیحاتی ارائه می دهند

 

 

چگونه کنیبالیزیشن را تشخیص دهیم؟

برای بررسی اینکه آیا سایت شما از هم نوع خواری رنج می برد یا خیر یک راه حل آسان دارد . در این راه حل شما باید از این دستور العمل در گوگل استفاده کنید :

Site:yourdomain.com keyword

در گوگل با این الگو سرچ کنید ، سایت دو نقطه ، دامنه سایت شما ، فاصله ، کلمه کلیدی مد نظر

در این حالت اگر مقاله های شما در رتبه های بالا ، یک و دو نمایش داده شد مشکلی نیست ولی اگر مثلا در رتبه های 7 و 8 هم دیده شدید باید برای برطرف کردن این مشکل دست به کار شوید .

 

 

هم نوع خواری چیست ؟

 

حل مشکل همنوع خواری کلمات کلیدی

چهار مرحله ای را که باید برای حل کنیبالیزیشن انجام دهید به شرح زیر است :

محتوای خود را بررسی کنید

عملکرد محتوا را تجزیه و تحلیل کنید

تصمیم بگیرید که کدام یک را نگه دارید

عمل: ادغام، حذف، تغییر مسیر

روش های رفع کنیبالیزیشن

روش های رفع کنیبالیزیشن

 

دو مرحله اول به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید کدام مقاله را نگه دارید و کدام یک را ادغام یا حذف کنید. مشاهده نتایج سرچ کنسول در این مراحل بسیار حائز اهمیت است . مشخصا مقاله که عملکرد بهتری داشته انتخاب بهتری خواهد بود . البته این همه موضوع نیست . داشتن تجربه کافی در این گونه تصمیم گیری ها بسیار حائز اهمیت است و لازم است در صورتی که نمیتوانید به راحتی راجع به این موضوع به جمع بندی برسید بهتر است از افراد با تجربه مشورت بگیرید .

 

 

برای دریافت مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید

 

 

ادغام یا ترکیب مقالات

اگر دو مقاله هر دو مخاطب یکسانی را جذب می‌کنند و اساساً داستان یکسانی را روایت می‌کنند، باید آنها را ترکیب کنید. این دو پست را در یک مقاله کامل و جامع بازنویسی کنید. این به رتبه بندی شما کمک می کند (گوگل محتوای طولانی و خوش نوشته را دوست دارد) و مشکل همنوع خواری کلمات کلیدی شما را حل می کند.

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  انواع سئو چیست ؟

نکته بسیار مهم در حل مشکل کنیبالیزیشن این است که در مرحله ادغام نباید صرفا مقاله اضافی را پاک کنید . این اشتباهی است که بسیاری از افراد تازه کار مرتکب آن می شوند . قبل از حذف مقاله لازم است اعتبار آدرس آن را از طریق تگ کنونیکال منتقل کنید . اگر از افزونه یوست استفاه می کنید به راحتی این تغییر و انتقال اعتبار برای شما میسر خواهد شد .

 

 

هم نوع خواری چیست ؟

 

 

بهبود لینک سازی داخلی برای رفع هم نوع خواری

با ایجاد یک ساختار پیوند داخلی مناسب، می‌توانید به گوگل کمک کنید تا بفهمد کدام مقاله مهم‌تر است. شما باید از پست هایی که اهمیت کمتری دارند، به پست هایی که برای شما مهم ترین هستند پیوند دهید. به این ترتیب، گوگل می‌تواند (با دنبال کردن لینک‌ها) بفهمد که کدامیک را می‌خواهید بالاترین رتبه را در موتورهای جستجو نشان دهید.

ساختار پیوند داخلی شما می تواند بخشی از مشکلات همنوع خواری کلمه کلیدی شما را حل کند. باید به این فکر کنید که کدام مقاله برای شما مهم‌تر است و از مقالات کم‌اهمیت ، به مهم‌ترین مقاله خود پیوند دهید.

 

 

کنیبالیزیشن محتوا

 

 

کنیبالیزیشن محصولات چیست؟

 چه چیزی باعث کنیبالیزیشن محصولات می شود؟

کنیبالیزیشن در بازار یک ضرر فروش است که به دلیل معرفی یک محصول جدید توسط یک شرکت که جایگزین یکی از محصولات قدیمی خودش می شود، ایجاد می شود.

کنیبالیزیشن محصولات در بازار زمانی رخ می دهد که یک محصول جدید شبیه به یک محصول موجود باشد و هر دو از یک پایگاه مشتری مشترک برخوردار باشند.

استراتژی تقسیم بندی کنیبالیزیشن چیست؟

کنیبالیزیشن محصولات ، وضعیتی در بازار است که در آن یک محصول جدید از یک سازمان با یک محصول قدیمی تر رقابت می کند و منجر به از دست دادن فروش می شود. حتی زمانی که فروش برای محصول جدید بالا باشد، سهم بازار افزایش نمی یابد. محصول جدید به جای جذابیت برای بخش جدید بازار، مشتریان قبلی را جذب می کند.

 

 نمونه های خوب کنیبالیزیشن محصولات چیست؟

نمونه ای از کنیبالیزیشن محصول این است که ؛ آب لیموی طعم دار داشته باشید که در حال فروش آن هستید. حالا تصمیم دارید همان محصول را با شکر کمتر و کاهش قیمت بفروشید. مصرف کنندگان شما به سراغ محصول دوم می روند زیرا مزیت اضافه و قیمت پایین تری دارد.

در واقع سهم بازار افزایش نمی یابد بلکه فروش به محصول جدید منتقل می شود و  کنیبالیزیشن محصول رخ می دهد.

 

 

برای دریافت مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید

 

همنوع خواری یا کنیبالیزیشن چیست؟

کنیبالیزیشن یا همنوع خواری یعنی رقابت با خود .هنگامی که چند مقاله در یک سایت ، با یک کلمه کلیدی یکسان برای رتبه‌گرفتن در نتایج گوگل با هم رقابت می‌کنند.

چگونه مشکل همنوع خواری یا کنیبالیزیشن کلمات کلیدی را رفع کنیم؟

محتوای خود را بررسی کنید . عمل عملکرد محتوا را تجزیه و تحلیل کنید. تصمیم بگیرید که کدام یک را نگه دارید. عمل ادغام ، حذف یا تغییر مسیر را انجام دهید.

کنیبالیزیشن یا همنوع خواری چه تاثیری بر سئو دارد؟

صفحه نادرست در نتایج جست‌وجو نمایش داده می شود ./ موجب سردرگمی گوگل هنگام رتبه‌دهی به صفحات می گردد. / سبب گمراهی کاربران و خزنده‌های گوگل توسط لینک‌ها و انکرتکست‌ها می شود. / کنیبالیزیشن نشانه کیفیت پایین صفحه است ./ باعث کاهش نرخ تبدیل سایت می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 74 میانگین: 4.9]

14 دیدگاه در “هم نوع خواری چیست ؟

 1. ادهم گفت:

  درود بر شما و سپاس از مقاله کاربردی هم نوع خواری . خیلی مفید بود . اما در مورد کنونیکال کردن ، آیا بعد از کنونیکال کردن باید مقاله کنونیکال شده پاک شود؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما . خیلی ممنون از اظهار لطف و همراهی شما . الزامی به پاک کردن نیست ولی می توانید بعد از چند مدت که url از حافظه کش گوگل خارج شد ، حذف کنید

 2. سردابی گفت:

  با توجه به مقاله ، تحقیق کلمات کلیدی درست مانع از کنیبالیزیشن یا هم نوع خواری می گردد؛ چطور می توان در تحقیق کلمات کلیدی متوجه هم نوع خواری کلمات شد؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما . دو کلمه ای که از نظر هم نوع خواری قرار هست بررسی بشن رو در دو تب جداگونه گوگل سرچ کنید . اگر سایت های رتبه گرفته در صفحه اول ، هم عنوان و هم آدرس صفحاتشون ، عینا یکسان بود ، این دو کلمه هم نوع خواری دارند .

 3. بهاره گفت:

  اگر برای رفع مشکل هم نوع خواری یا کنیبالیزیشن از ادغام یا ترکیب مقالات استفاده کردیم بعد از کنونیکال کردن مقاله باید آنرا حذف کنیم ؟

  1. مدیر گفت:

   بعد از کنونیکال کردن و چک کردن وضعیت برگه در سرچ کنسول اقدام می شود .

 4. اسرایی گفت:

  بهبود لینک داخلی به ساختار سایت کمک می کنه چطور موجب رفع هم نوع خواری کنیبالیزیشن میشه؟

  1. مدیر گفت:

   دورد بر شما . برطرف کردن کنیبالیزیشن با بهبود لینک داخلی به معنی برقراری ارتباط درست بیم محتواها است . یعنی ما با استفاه از لینک داخلی به گوگل می فهمانیم که مثلا این 5 مقاله راجع به فلان موضوع چه ارتباطی با هم دارند و مقاله اصلی که روی فلان کلمه در نظر داریم کدام است .

 5. ستار گفت:

  برای رفع هم نوع خواری یا کنیبالیزیشن از طریق بهبود لینک سازی آیا مشکل باالینک دادن از پست های کم اهمیت تر به پست های مهم مشکل حل می شود؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما دوست گرامی ؛
   یکی از راههای رفع هم نوع خواری یا کنیبالیزیشن ، بهبود لینک سازیه. از این طریق گوگل رو متوجه می کنیم کدوم صفحه دارای اهمیت بیشتریه.

 6. معنوی گفت:

  درود بر شما ، ایا با کنونیکال کردن صفحات مشابه ، مشکل همنوع خواری یا کنیبالیزیشن رفع می شود؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما دوست گرامی ؛
   بله ، در اکثر موارد ، مشکل همنوع خواری یا کنیبالیزیشن با کنونیکال کردن صفحات مشابه رفع میشه .

 7. مستوفی گفت:

  راههای برطرف کردن کنیبالیزیشن یا هم نوع خواری عبارتند از :
  استفاده از کانونیکال: با استفاده از تگ کانونیکال در صفحاتی که با یکدیگر تداخل دارند، به موتورهای جستجو اعلام می‌کنید که کدام صفحه اصلی است. این کار می‌تواند با حل مشکل کنیبالیزیشن یا هم نوع خواری به بهبود سئوی وب سایت شما کمک کند.

  استفاده از ریدایرکت: وقتی که قصد داریم برای برطرف کردن کنیبالیزیشن یا هم نوع خواری ، صفحات قدیمی را به صفحات جدید منقل کنیم برای انتقال اعتبار، به ریدایرکت 301 نیاز داریم. ریدایرکت 301 هم زمان با تغییر مسیر کاربران و ربات ها، اعتبار صفحه قدیمی را به صفحه جدید منتقل می کند. که در انواع سئو یکی از مباحث سئوی داخلی به حساب می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *