سئو

ساختار سایت چیست و چرا مهم است ؟

ساختار سایت چیست؟
زمان مطالعه: 11 دقیقه

آنچه در این مطلب میخوانید

ساختار سایت  (site structure) چیست و چرا اهمیت دارد؟

ساختار سایت یا Site structure یکی از جنبه های حیاتی استراتژی سئوی شما است. ساختار وب سایت شما به گوگل نشان می دهد که کدام صفحات سایت شما از همه مهمتر هستند و همچنین می تواند اولویت محتواهای شما را برای گوگل مشخص کند شما می توانید از امروز شروع به بهبود ساختار سایت خود کنید. در این پست، می‌توانید بخوانید که چرا ساختار سایت به سئو کمک می‌کند و ما سه نکته مفید در مورد نحوه شروع بهبود Site structure ارائه می‌دهیم.

 

 

ساختار سایت چیست؟

 

 

ساختار سایت چیست؟

ساختار سایت به نحوه سازماندهی محتوای وب سایت اشاره دارد. یک وب‌سایت اغلب شامل محتوایی در موضوعات مختلف و مرتبط است که در پست‌ها و صفحات ارائه می‌شود. ساختار سایت به نحوه گروه بندی، لینک دهی های داخلی و ارائه این محتوا به بازدید کننده می پردازد. اگر ساختار وب سایت خود را به خوبی انجام دهید، به سئو سایت خود کمک بزرگی خواهید کرد . کاربران راحت تر محتوای مد نظر خود را پیدا می کنند و گوگل بهتر می تواند URL های شما را ایندکس کند. طبقه بندی ها معمولا اشاره به دسته ها و برچسب ها دارند اما پیوندهای یا لینک های داخلی، منو و فوتر و همچنین Breadcrumb نیز ابزارهایی برای ساختار سایت شما هستند.

 

اهمیت ساختار سایت

شما همواره در حال اضافه کردن آدرس های جدید به سایت خود هستید . این آدرس های جدید ممکن است مقالات ، برگه ها ، محصولات و … باشند . اگر ساختار سایت خود را به درستی ایجاد نکنید ، بعد از مدتی و با اضافه شدن و بیشتر شدن تعداد آدرس ها ، کنترل از دست شما خارج می شود . ارتباط بین مقاله ها و برگه ها برای شما مشخص نیست و مثلا برای ایجاد لینک داخلی ، قطعا با مشکل مواجه خواهید شد . این مشکل عواقب بدتری نیز برای شما خواهد داشت . ربات های گوگل برای ایندکس محتوای شما دچار سردرگمی خواهند شد . بنا به تجربه دیده شده که در سایت هایی با تعداد محتوای بالا و بدون رعایت ساختار سایت مناسب ، بعد از مدتی آدرس های جدید ایندکس نمی شوند و این مشکل قطعه ضربه بزرگی به سئو سایت شما خواهد زد . بعد از این مرحله باید آماده از دست دادن مشتریان و کاربران خود نیز باشید چرا که این سردرگمی گریبان کاربران را نیز خواهد گرفت .

 

 

ساختار سایت چیست؟

 

 

چرا ساختار سایت برای گوگل مهم است ؟

فرض کنید وقتی سایت شما راه اندازی می شود و قصد دارید آنرا به گوگل معرفی کنید ، قصد معرفی یک شهر جدید به اداره ای را دارید که قرار است برای ورود افراد به شهر شما تصمیم گیری کند . در ابتدا گوگل یا همان اداره از احداث شهر جدید استقبال خواهد کرد . اما بعد از مدتی که سایت یا شهر شما را بررسی می کند متوجه می شود که پیدا کردن برخی مسیر ها برای کاربران سخت خواهد بود . بعضی از مسیر ها مانند کوچه های بن بست هستند . برخی مسیر ها را فقط یکبار به صورت شانسی می توان پیدا کرد . در کل الگو و ساختار مناسبی در این شهر حاکم نیست و برای افرادی که تازه به این شهر مراجعه می کنند مشکل ایجاد خواهد شد . پس اداره ی تصمیم گیرنده ، شهر شما را از لیست شهرهای منتخب برای کاربران خارج خواهد کرد . این اتفاقی است که در صورت عدم رعایت ساختار مناسب سایت برای شما رخ می دهد . اگر ساختار سایت مناسبی ایجاد نکنید مقالات شما اصطلاحا گُم خواهند شد و رفته رفته سئو سایت شما آسیب می بیند .

 

دلایل اهمیت ساختار سایت برای گوگل و کاربران

سه دلیل وجود دارد که ساختار سایت برای گوگل و در نتیجه برای رتبه شما در موتورهای جستجو مهم است.

 

1 – ساختار راهنمای گوگل است

نحوه ساختار سایت شما به گوگل سرنخ هایی در مورد اینکه کجا می تواند محتواهای مهم تر سایت شما را پیدا کند، می دهد. ساختار سایت شما تعیین می کند که یک موتور جستجو چطور می تواند بفهمد سایت شما در مورد چیست و یا چه چیزی می فروشید. گوگل وب سایت ها را با دنبال کردن لینک های داخلی و خارجی با استفاده از رباتی به نام Googlebot می خزد و با دنبال کردن آن لینک ها، رابطه بین صفحات مختلف را مشخص می کند. ساختار سایت شما راهنمای گوگل است و بنابراین بسیار حیاتی است.

 

 

برای دریافت مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید

 

 

2 – عدم رقابت با خودتان

دلیل دوم اینکه ساختار سایت برای گوگل ضروری است این است که بدون ساختار مناسب، برای کسب رتبه بالا در موتورهای جستجو ، با خود رقابت خواهید کرد. شما احتمالاً پست های وبلاگ یا مقالاتی در سایت خود دارید که در یک موضوع هستند. به عنوان مثال، در ایران سئویار ، ما در مورد SEO زیاد می نویسیم. ما چندین پست در مورد سئو یا تولید محتوا داریم که هر کدام جنبه متفاوتی را پوشش می دهد. اما گوگل نمی‌داند کدام یک از این موارد مهم‌تر است، مگر اینکه به گوگل بگوییم. اگر به گوگل نگویید کدام پست‌ها مهم‌تر هستند، همه پست‌های شما برای کسب رتبه های بالاتر با یکدیگر رقابت می‌کنند. راه حل نسبتاً ساده است: به Google اجازه می دهید بداند کدام صفحه شما اولویت و اهمیت بیشتری دارند و این امر با رعایت ساختار سایت مناسب اتفاق می افتد.

 

 

ساختار سایت چیست؟

 

 

3 – ساختار سایت برای تجربه کاربری ( UX) مهم است

یک ساختار سایت مناسب به سایت شما کمک می کند تا رتبه بالایی در گوگل کسب کند. اما فراموش نکنید، ساختار سایت برای تجربه کاربری (UX) نیز مهم است. ساختار وب سایت شما باید در مسیریابی وب سایت شما منعکس شود. اگر این ساختار مشخص باشد، مخاطبان شما به راحتی راه خود را در سایت شما پیدا خواهند کرد. یک UX خوب شانس شما را برای افزایش کاربران افزایش می دهد.

 

اساس ساختار سایت خوب

ساختار سایت خوب باید بر اساس سلسله مراتب باشد .

ساختارهای سلسله مراتبی برای وب سایت هایی با حجم زیاد داده مانند تجارت الکترونیک عالی هستند. ابتدا، صفحات اطلاعاتی و سایر دسته‌بندی‌هایی را که برای بازدیدکنندگانتان مهم هستند، ایجاد می‌کنید. یک مکان خوب برای شروع، صفحاتی است که بیشترین بازدید را دارند.

 

نحوه و مراحل ایجاد یک ساختار سایت مناسب و خوب برای وب سایت :

 

مراحل ایجاد یک ساختار سایت مناسب و خوب

ایجاد ساختار مناسب سایت

 

بیایید قدم به قدم فرآیند ایجاد ساختار وب سایت را بررسی کنیم.

 

 1. به آنچه که رقبای شما انجام می دهند نگاه کنید و عملکرد آنها را آنالیز کنید. …
 2. لیست کلمات کلیدی  را جمع آوری کنید و آن را به گروه ها تقسیم کنید. …
 3. همه صفحات را دسته بندی کنید …
 4. ساختار URL واضحی را حفظ کنید. …
 5. صفحات را با پیوند داخلی متصل کنید. …
 6. ناوبری ساده بسازید. …
 7. یک نقشه سایت ایجاد کنید. …
 8. وب سایت خود را تست کنید.

بررسی 5 عنصر ساختار سایت

بخش های ساختاری یک وب سایت

 1. سرتیتر. اولین ناحیه ساختاری هدر است و در بالای تمام صفحات وب اجرا می شود. …
 2. نوار ناوبری اولیه یک ساختار ناوبری اولیه واضح و مختصر مهم است و اغلب کمتر ارزش گذاری می شود. …
 3. بدنه/محتوای اصلی …
 4. نوار کناری. …
 5. پاورقی.

 

6 نکته اساسی برای طراحی و توسعه ساختار وب سایت شما

 1. سایت خود را برای افراد و نه ربات ها بهینه کنید. …
 2. پیوندها را در هر صفحه معینی به تعداد معقول نگه دارید. …
 3. از Heading Hierarchy استفاده کنید. …
 4. سعی کنید ناوبری ساده و قابل فهمی داشته باشید وعمق ناوبری را کم نگه دارید. …
 5. نمایش Breadcrumbs. …
 6. تحقیقات کلمات کلیدی را به صورت مستمرادامه دهید. …

 

 

چگونه ایجاد ساختار سایت مناسب را شروع کنیم؟

برای بهبود ساختار سایت خود چه کارهایی باید انجام دهید؟ چه کاری می توانید انجام دهید تا ساختار سایت شما مشکل ساز نشود؟ در ادامه سه نکته اساسی در مورد چگونگی بهبود سریع ساختار سایت ارائه خواهیم داد.

 

محتوای قدیمی را حذف کنید

بسیاری از مغازه ها هر فصل مجموعه متفاوتی از محصولات (لباس، کفش) را به فروش می رسانند. اگر انتظار ندارید در فصل جدید دوباره همان محصول قدیمی را بفروشید، باید صفحه را حذف کنید. با این حال، ممکن است تعدادی پیوند به صفحه ای که می خواهید حذف کنید داشته باشید و می دانید که لینک های صفحه شما برای سئوی شما ارزشمند است. رعایت این نکته الزامی است که وقتی می خواهید صفحه مقصد را حذف کنید ، لینک های منتهی به آدرس حذف شده را ریدایرکت کنید یا تغییر مسیر دهید .

 

دسته بندی های خود را ارزیابی کنید

باید اطمینان حاصل کنید که دسته ها تقریباً یک اندازه هستند و یکسان رشد می کنند . وقتی در مورد یک موضوع خاص زیاد بنویسید و در مورد موضوعات دیگر کمتر بنویسید، دسته ها خیلی بزرگ می شوند. در یک نقطه، شما باید آن یک دسته را به دو دسته تقسیم کنید. یک قانون سرانگشتی خوب برای اندازه دسته ها این است که مطمئن شوید هیچ دسته ای بیش از دو برابر اندازه هر دسته دیگری نباشد. هنگامی که یک دسته به طور قابل توجهی بزرگتر از دسته های دیگر باشد، سایت شما نامتعادل می شود. برای رتبه‌بندی پست‌های وبلاگ در یک دسته بزرگ مشکل خواهید داشت. توده بیش از حد بزرگ شده است که نمی توان آن را جستجو کرد. در این مورد، شما باید دسته های خود را ارزیابی و بهینه کنید: شاید برخی از آنها را ادغام یا تقسیم کنید.

 

 

برای دریافت مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید

 

 

ساختار پیوند داخلی خود را بهبود بخشید

شما باید به ضروری ترین محتوای سایت خود پیوند دهید تا به گوگل نشان دهید که این مقالات بهترین و کامل ترین مقالات شما هستند. یک ساختار پیوند داخلی عالی یا استراتژی لینک سازی داخلی برای گوگل بسیار مهم است، اما برای کاربران نیز باید منطقی باشد . پس در نظر گرفتن این دو مورد به طور همزمان برای ایجاد لینک های داخلی بین مقالات بسیار حائز اهمییت است .

بررسی ساختار سایت و شناسایی مشکلات

برای بررسی ساختار سایت و شناسایی مشکلات آن می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید، که به شرح زیر هستند:

 

1- استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل سایت:

ابزارهایی مانند Google Search Console و Screaming Frog می‌توانند به شما کمک کنند تا ساختار سایت خود را بررسی کنید و مشکلات آن را شناسایی کنید. این ابزارها به شما اطلاعاتی مانند تعداد صفحات شناور، صفحاتی که به آن‌ها لینک شده‌اند، خطاهای 404 و دیگر اطلاعات مربوط به ساختار سایت خود را ارائه می‌کنند.

2- بررسی تجربه کاربری:

بررسی تجربه کاربری سایت شما می‌تواند به شما کمک کند تا مشکلات مرتبط با ساختار سایت را شناسایی کنید. برای مثال، اگر کاربران به سختی می‌توانند به صفحات مرتبط با محتوای خود دسترسی پیدا کنند، ممکن است نیاز باشد ساختار سایت خود را بازبینی کنید.

3- بازبینی دستی سایت:

بازبینی دستی سایت شامل بررسی و تحلیل ساختار سایت به صورت دستی است. در این روش، شما باید به صورت دستی صفحات سایت خود را بررسی کنید و مشکلاتی مانند صفحات تکراری، لینک‌های شکسته و موارد دیگر را شناسایی کنید.

4- بررسی رقبا:

بررسی سایت‌های رقیب نیز می‌تواند به شما کمک کند تا مشکلات ساختاری سایت خود را شناسایی کنید. بررسی سایت‌های رقیب و مقایسه آن‌ها با سایت خود می‌تواند به شما کمک کند تا مشکلات ساختاری خود را شناسایی کنید و راه‌حلی برای رفع آن‌ها پیدا کنید.

با توجه به این که ساختار سایت یکی از عوامل مهم در بهینه‌سازی سایت است، باید با دقت به آن توجه کرده و مشکلات آن را بهبود بخشید. در این راستا، باید به بازبینی دوره‌ای ساختار سایت و رفع مشکلات آن توجه کرد.

 

 

چرا ساختار سایت برای کاربران مهم است ؟

زیرا هر چه ساختار سایت اصولی نر باشد کاربران در زمان کمتر و آسان تر به آن چه که دنبالش هستند دسترسی پیدا می کنند.

برای کاربران ، موارد حائز اهمیت در ساختار سایت چیست ؟

کاربرد پذیری : یعنی میزان راحتی کاربران برای تعامل و ارتباط با یک محصول و یا وب سایت. ناوبری : ساختار سایت به گونه ای باشد که کاربران ،خیلی راحت ،به آن چیزی که به دنبالش هستند دسترسی پیدا کنند. کلیک کمتر : « قانون سه کلیک » عنوان می کند که کاربران باید بتوانند تنها با سه کلیک (و نه بیشتر) به آنچه می‌خواهند در سایت برسند.

اهمیت ساختار سایت در سئو چیست ؟

ابتدا موتورهای جستجو به خزش محتوای سایت می پردازند (یعنی می‌فهمند). سپس صفحات را ایندکس می‌کنند (یعنی آنالیز و دسته‌بندی می‌کنندو در آخرمتناسب با هر جستجو و کوئری، صفحه و پاسخ مناسب را به کاربران نشان می‌دهند (یعنی رتبه بندی می‌کنند). پس اگرساختار سایت مناسب نباشد به خوبی توسط موتورهای جستجو فهمیده نمی شود وشما رتبه خوبی در سئو به دست نخواهید آورد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 86 میانگین: 4.9]

25 دیدگاه در “ساختار سایت چیست و چرا مهم است ؟

 1. طهماسبی گفت:

  درود بر شما ، چگونه با ساختار مناسب سایت به گوگل می فهمانیم کدام مقاله اهمیت بیشتری دارد؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما . از طریق لینک داخلی وقتی از چند مقاله به یک مقاله لینک دهید و همچنین به همراه تنظیمات سایت مپ این موضوع برای گوگل مشخص خواهد شد .

  2. مدیر گفت:

   برای فهمیدن کدام مقاله در سایت شما اهمیت بیشتری دارد، باید از روش‌های بهینه‌سازی موتورهای جستجو استفاده کنید. یکی از روش‌های مهم بهینه‌سازی موتورهای جستجو، استفاده از ساختار مناسب سایت است.

   برای ساختاردهی صحیح سایت، باید از روش‌های زیر استفاده کنید: 1- استفاده از ساختار مناسب URL: باید از URL های کوتاه و شامل کلمات کلیدی استفاده کنید. 2-استفاده از عناوین مناسب
   3-تولید محتوای خوب و مناسب 4-استفاده از تصاویر و ویدئوها 5- ایجاد لینک های داخلی
   با استفاده از این روش‌ها، موتورهای جستجو می‌توانند بهتر محتوای صفحات شما را درک کنند و به این ترتیب صفحاتی که بیشترین اهمیت را دارند، به راحتی تشخیص داده می‌شوند.

 2. راشدی گفت:

  در ساختار سایت چگونه باید دسته بندی را مشخص کنیم ؟ دسته بندی چه اندازه روی ساختار سایت تاثیر گذار است؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما جناب راشدی عزیز . بهترین راه برای فهمیدن این موضوع بررسی سایت های برتر حوزه خودتون هست . برای اینکار میتونید قسمت بلاگ سایت های رقیب رو که رتبه های برتر رو دارن بررسی کنید .

 3. راشدی گفت:

  در ساختار سایت چگونه باید دسته بندی را مشخص کنیم ؟ دسته بندی چه اندازه روی ساختار سایت تاثیر گذار است؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما؛
   قسمت دسته بندی در ساختار سایتهای ورد پرسی مشخصه و بیشتر برای سایت های فروشگاهی مهم و موثره.

 4. الناز گفت:

  آیا پس از بهبود ساختار سایت خود ، از نظر سئو در رتبه های برتر قرار می گیریم یا نیاز به انجام کارهای دیگر روی سایت هم هست؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما خانم الناز . بهبود ساختار سایت یکی از مواردی هست که برای سئو باید انجام بدید و به تنهایی عامل موفقیت شما نمیشه . لذا باید همه موارد تاثیر گذار در سئو رو انجام بدید . در صورت تمایل می تونید این مقاله رو مطالعه بفرمایید :
   انواع سئو

 5. سینا گفت:

  آیا ساختار سایت ، نسبت به نوع سایت و خدمات ارائه شده توسط سایت ، متفاوت است؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما . بله همین طور هست . ما برای ایجاد ساختار سایت مناسب نیاز هست به وضعیت حوزه فعالیت دقت کنیم . مثلا در اکثر سایت های فروشگاهی تارگت سئو صفحات کتگوری محصولات هستند ولی در سایت های خدماتی مقالات تارگت میشن .

 6. صدف گفت:

  درود بر شما چطور میتونیم بفهمیم ساختار سایت مشکل داره و این که اون مشکل از کجای ساختار سایت هست تا رفعش کنیم؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما ؛

   برای بررسی ساختار سایت و شناسایی مشکلات اون، باید به بررسی آمار بازدید کنندگان و کلمات کلیدی ، نحوه قرارگیری محتوا ،سرعت بارگیری صفحات ، ساختار بخش‌های مختلف سایت ، ساختار لینک‌ها و بررسی ساختار ناوبری بپردازید.

 7. غلامی گفت:

  آیا در ساختار سایت محتوا نیز اهمیت دارد؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما . بله قطعا محوا نیز به عنوان بدنه اصلی سایت تاثیر گذار هست .

   1. بیژن گفت:

    آیا ساختار سایت دارای الگوریتم خاصی است؟

    1. مدیر گفت:

     درود بر شما ؛
     بله ، ساختار سایت بستگی به نوع سایت ، دارای الگوریتم خاصیه .به طور کلی ساختار سایت باید طوری باشه که کاربر در کمترین زمان ممکن بتونه مطلبی رو که می خواد پیدا کنه.

 8. گیوه چی گفت:

  آیا یک طرح کلی برای چگونگی ساختار سایت وجود دارد یا برای هر سایت به صورت مجزا یک ساختار تعریف می شود؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما دوست گرامی ؛
   بله ؛ برای انواع سایت ، ساختار مشخصی تعریف شده که باید با توجه به سایت خودتون ساختار سایت رو شخصی سازی کنید.

 9. سرخس گفت:

  چطور متوجه به هم ریختگی در ساختار سایت بشویم؟راهی وجود دارد که اعتبار و چگونگی ساختار سایت را بسنجیم؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما . بهترین راه چک کردن سایت توسط خود شما یا کارشناس است . باید محیط سایت را بررسی کنید تا متوجه اشتباهات احتمالی در ساختار سایت شوید .

 10. مهجوری گفت:

  ساحتار سایت چطور روی سئو تاثیر می گذارد؟آیا امکان تغییر ساختار سایت پس از طراحی سایت وجود دارد؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما؛
   یک ساختار سایت مناسب می‌تونه به بهبود شاخص نرخ بازگشت، زمان بازدید، تعداد صفحات بازدید شده و سرعت بارگیری کمک کنه. همچنین، ساختار سایت مناسب باعث میشه موتورهای جستجو به راحتی صفحات سایت را پیدا کنند و فهرست کنند.
   بله، امکان تغییر ساختار سایت بعد از طراحی اون وجود داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *