سئو, سئو خارجی

چطور بک لینک خوب بگیریم ؟

چطور بک لینک خوب بگیریم ؟
زمان مطالعه: 8 دقیقه

آشنایی با بک لینک

احتمالاً قبلاً اصطلاح “بک لینک” را شنیده اید، اما بک لینک دقیقا چیست؟ بک لینک به سادگی پیوندی از یک وب سایت به وب سایت دیگر است. شاید این موضوع چندان مهم به نظر نرسد، اما بک لینک ها در واقع بخش بسیار مهمی از سئو (بهینه سازی موتور جستجو) هستند. در این پست وبلاگ، شما را با اصول اولیه بک لینک ها آشنا می کنیم و توضیح می دهیم که چرا بک لینک ها برای سئوی وب سایت شما بسیار مهم هستند.

 

 

چطور بک لینک خوب بگیریم ؟

چطور بک لینک خوب بگیریم ؟

 

 

اهمیت بک لینک ها

چرا بک لینک ها مهم هستند؟

بک لینک (Backlink) ، به لینکی اشاره دارد که از یک سایت دیگر به سایت شما ارجاع شده است. بک لینک ها به عنوان یکی از عوامل مهم درسئو و بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) شناخته می‌شوند.

بک لینک ها به موتورهای جستجو اطلاع می دهند که سایت شما محتوایی دارد که به اندازه کافی سودمند است که دیگران به آن ارجاع دهند. همچنین، بک لینک ها به موتورهای جستجو کمک می کنند تا محتوای شما را بر اساس ارزش آن تشخیص دهند و در نتیجه، سایت شما را در جستجوهای مرتبط با موضوعاتی که شما به آنها پرداخته اید بهتر رتبه بندی کنند.

طبق تاییدات گوگل ؛ بک لینک‌ها یکی از سه عامل مهم رتبه‌بندی موتورهای جستجو هستند.

به طور کلی، بک لینک ها به کسب و کارها و صفحات وب کمک می کنند تا در جستجوهای ارگانیک (غیرتبلیغاتی) بهتر رتبه بگیرند. اما برای درک بهتر اهمیت بک لینک ها، باید به برخی از مزایای آنها توجه کنیم:

بهبود رتبه صفحات وب:

بک لینک ها به موتورهای جستجو کمک می کنند تا صفحات وب را بر اساس ارزش آنها ترتیب بندی کنند. بک لینک های بیشتر و با کیفیت تر به معنی وجود محتوای با کیفیت وباارزش در صفحات وب شما است و برای موتورهای جستجو نشان دهنده این است که سایت شما برای کاربران مفید است.

جذب ترافیک:

بک لینک ها می توانند ترافیک به سایت شما جذب کنند. اگر شما در یک سایت معتبر لینک به صفحه خود داشته باشید، کاربرانی که به آن سایت مراجعه می کنند، ممکن است به صفحه شما نیز مراجعه کنند.

بهبود اعتبار:

بک لینک ها می توانند به اعتبار سایت شما کمک کنند. اگر یک سایت معتبر به صفحه شما لینک دهد، این به موتورهای جستجو نشان می دهد که سایت شما نیز دارای اعتبار است. این می تواند به بهبود رتبه سایت شما در نتیجه جستجوهای ارگانیک کمک کند.

افزایش شناسایی برند:

بک لینک ها می توانند به شناسایی برند شما کمک کنند. اگر سایت های مختلفی به صفحات شما لینک دهند، کاربرانی که به این سایت ها مراجعه می کنند، به نام برند شما آشنا می شوند و ممکن است در آینده به سایت شما نیز مراجعه کنند.

در کل، بک لینک ها یکی از راه های مهم برای بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوهای ارگانیک هستند. اما باید به خاطر داشت که کیفیت بک لینک ها نیز بسیار مهم است و بک لینک های خوب و با کیفیت بیشتر به موتورهای جستجو نشان می دهند که سایت شما دارای ارزش و محتوای مفیدی است.

 

نحوه دریافت بک لینک خوب

چند راه برای دریافت بک لینک برای وب سایت شما وجود دارد. رایج ترین راه ایجاد محتوای باکیفیت است که سایر وب سایت ها بخواهند به آن لینک دهند. این می تواند هر چیزی باشد، از یک پست وبلاگ گرفته تا یک اینفوگرافیک و یک ویدیوی آموزشی. این محتوای خوب ، تا زمانی که به روز بوده و مخاطبان شما  با آن تعامل خوبی داشته باشند، سایر وب سایت ها از محتوای شما استقبال کرده و  به دنبال آن هستند که به آن لینک دهند.

 

 

برای دریافت مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید

 

تعامل با سایت های دیگر برای دریافت بک لینک

راه دیگر برای دریافت بک لینک این است که با وب سایت های دیگر ارتباط برقرار کنید و از آنها بپرسید که آیا مایل به لینک دادن به محتوای شما هستند یا خیر. در این صورت اگر چیزی در وب سایت خود داشته باشید که برای مخاطبان آنها مفید باشد (مانند یک پست وبلاگ آموزنده) بسیار مؤثر است. برقراری تعامل و درخواست برای دریافت بک لینک می تواند زمان بر باشد، اما می تواند راهی عالی برای دریافت بک لینک های با کیفیت بالا از وب سایت های مرتبط با سایت شما باشد.

 

 

چطور بک لینک خوب بگیریم ؟

چطور بک لینک خوب بگیریم ؟

 

 

آیا باید از هر سایتی بک لینک گرفت ؟

همواره به یاد داشته باشید که هدف شما از فرایند بک لینک گرفتن کسب اعتبار بیشتر و کمک به سئو سایت خودتان است و این الگو و معیار باید در هر مرحله مورد توجه قرار گیرد . با این کلید شما می توانید به پرسش های متفاوت راجع به نحوه بک لینک گرفتن از سایت های مختلف پاسخ دهید .

مورد اول اینکه شما باید به دنبال بک لینک گرفتن از سایتی باشید که اعتبار آن از سایت شما بیشتر است . اینکه اعتبار سایت چیست و چگونه مشخص می شود موضوعی است که به صورت جداگانه در مقاله دیگری به آن خواهیم پرداخت ولی در اینجا صرفا اشاره می کنیم که بر مبنای موتورهای خزنده وب سایت MOZ که به عنوان معیار و مشخصه ای از قدرت و اعتبار سایت ها اعلام می شود و عددی بین صفر و صد است ، اعتبار سایت ها سنجیده می شود . در وب سایت MOZ علاوه بر مشخص کردن اعتبار یک دامنه می توانید میزان اعتبار یک صفحه یا مقاله از هر سایت را نیز مشخص کنید . پس در نهایت باید توجه داشته باشید که اعتبار سایت یا ادرس اینترنتی که می خواهید از ان بک لینک بگیرید از سایت شما بیشتر باشد . در ادامه به بررسی سایر موارد می پردازیم .

 

 

چطور بک لینک خوب بگیریم ؟

چطور بک لینک خوب بگیریم ؟

 

 

اهمیت اعتبار موضوعی بین سایت شما و سایتی که از آن بک لینک میگیرید

برای درک میزان اهمییت ارتباط موضوعی بین سایت ها قصد داریم از یک مثال استفاده کنیم . فرض کنید قرار است برای رستوران خود یک سرآشپز استخدام کنید . شما پس از بررسی های اولیه نسبت به رزومه این سرآشپز از او می خواهید اگر ممکن است توصیه نامه ای از یک سرآشپز دیگر یا یک رستوران دیگر که قبلا در آن کار می کرده به شما ارائه دهد . بعد از گذشتن مدتی ، سر آشپز شما توصیه نامه ای از طرف یک مکانیک خودرو به شما ارائه می دهد . حال سوال اینجاست که آیا این توصیه نامه برای شما اهمییت دارد یا خیر ؟ مسلما شما بعد از نیافتن ارتباط بین کار یک مکانیک خودرو و سرآشپز نسبت به این توصیه نامه ترتیب اثر نخواهید داد . ارتباط معنایی بین سایت ها برای بک لینک گرفتن هم همین حالت را دارد . گاها دیده شده که در صورتی که از یک سایت غیر مرتبط حتی با اعتبار بالا بک لینک دریافت کنید نه تنها به سئو سایت شما کمک نمی کند بلکه اثر منفی نیز خواهد داشت .

 

 

برای دریافت مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید

 

 

از مزرعه های لینک بک لینک نگیرید

موضوع دیگری که هنگام بک لینک گرفتن باید به آن توجه کنید ، مزرعه های لینک هستند . اما مزرعه لینک چیست ؟ اگر از یک آدرس اینترنتی تعداد زیادی لینک خروجی به سایت های مختلف گرفته شود ، یعنی از آن آدرس تعداد سایت های زیادی بک لینک گرفته باشند ، مزرعه لینک به وجود خواهد آمد . در این حالت بک لینکی که شما از این مزرعه لینک دریافت می کنید فاقد اعتبار بوده و در بسیاری از موارد به سئو شما آسیب می زند . برای بیشتر روشن شدن موضوع به مثال قبل بر می گردیم . وقتی شما از سرآشپز خود درخواست توصیه نامه کردید ، سر آشپز شما از یک رستوران یک توصیه نامه به شما می دهد .

بعد از کمی بررسی متوجه می شوید که این رستوران به سرآشپز های بسیار زیادی توصیه نامه اعطا کرده است . حتی شما هم می توانید از آن رستوران توصیه نامه دریافت کنید . در این حالت اعتبار توصیه نامه یزر سوال خواهد رفت و دیگر برای شما فاقد اهمیت خواهد بود . در قدم بعدی احتمالا به خاطر اینکه فکر میکنید سرآشپز مد نظر قصد فریب شما را داشته ، دست به اقدام تنبیهی خواهید زد . این همان اتفاقی است که در صورت گرفتن بک لینک از یک مزرعه سئو برای سئو سایت شما رخ خواهد داد .

برای رتبه بندی به چند بک لینک نیاز دارم؟

یک وب سایت باید 40 تا 50 بک لینک به صفحه اصلی و 0 تا 100 بک لینک به هر صفحه وب داشته باشد تا برای سئو رقابتی باشد. با این حال، امتیاز PageRank این بک لینک ها مهم است زیرا هر چه ارزش آنها بالاتر باشد،بک لینک های کمتری برای افزایش رتبه بندی کلی مورد نیاز است.

آیا بک لینک ها می توانند به سایت شما آسیب بزنند؟

بک لینک های سمی لینک هایی هستند که از سایت های نامعتبر با کیفیت پایین وغیرقابل اعتماد داده می شوند.وجود تعدادی از این بک لینک ها می توانند روی سئو سایت اثر منفی بگذارند.

آیا بک لینک ها بر رتبه سایت من تاثیر می گذارند؟

بله ، بک لینک ها برای سئو مهم هستند زیرا موتورهای جستجو تمام آن رای اعتماد را به عنوان مدرکی برای ارزشمند بودن محتوای شما می بینند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 81 میانگین: 5]

32 دیدگاه در “چطور بک لینک خوب بگیریم ؟

 1. بامداد گفت:

  چطور متوجه شویم بک لینک از چه سایتی خوب است؟ بک لینک خوب بعد از چه مدت در سئو سایت ما تاثیر میگذارد؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما . مطابق همون مواردی که در مقاله اعلام شده اول باید اعتبار سایت و اعتبار آدرسی که ازش بک لینک میگیرید رو چک کنید و بعد ببینید که مزرعه لینک نشده باشه . موضوع سایت غیر مرتبط نباشه و … . ابزارها و سایت هایی هستند که میتونید از طریق اونها گزارش بک لینک هاتون رو بگیرید . و تاثیر بک لینک معمولا سریع اتفاق میفته ( بعد از اولین باری که آدرس مد نظر توسط ربات های گوگل کرول بشه و لینک شناسایی بشه ) .

 2. خوارزمی گفت:

  چطور بفهمیم یک سایت مزرعه لینک است و برای بک لینک گرفتن مناسب نیست؟

  1. مدیر گفت:

   دورد بر شما . راحت ترین روش برای فهمیدن اینکه یک صفحه به مزرعه لینک تبدیل شده است یا نه ، نگاه کردن به تعداد لینک های خروجی آن صفحه می باشد . علاوه بر تعداد زیاد لینک های خروجی ، نا مرتبط بودن سایت هایی که بک لینک گرفته اند نیز مشهود می باشد . علاوه بر این موارد ، از طریق سایت MOZ یا اکستنشن ماز که روی مرورگز کروم قابل نصب می باشد میتوانید اسپم اسکور برگه مد نظر را نیز چک کنید که در اکثر مواقع ، وقتی صفحه تبدیل به مزرعه بک لینک شده ، نمره بالایی دارد .

 3. رفتاری گفت:

  آیا ابزاری برای اندازه گیری میزان تاثیر بک لینک وجود دارد؟ بک لینک خوب چه اهمیتی در سرفصل های سئو خارجی دارد؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما جناب رفتاری . از نظر اهمیت که خب یکی از موثرترین فاکتور های سئو خارجی محسوب میشه . راجع به میزان تاثیرگذاری بهترین ابزار خود نتایج گوگل هستند . شما وقتی بک لینک خوبی بگیرید ، رتبه بهتری کسب می کنید و جایگاه مقالتون رشد می کنه و میتونید اثر اون رو ببینید .

 4. محمدرضا گفت:

  اگر از یک مزرعه لینک ، سایتهای معتبر بک لینک گرفته باشند باز هم بک لینک خوب محسوب نمیشود؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما . سوال بسیار جذاب و خوبی بود . این نکته رو چندین بار دیگه هم از ما پرسیدن . وجود چند سایت معتبر در یک مزرعه لینک نشون دهنده این هست که شاید یک روزی این سایت ، برای بک لینک گرفتن مناسب بوده . دقیقا همون زمانی که این سایت های معتبر ازش بک لینک رو گرفتن . اگر به تاریخ اون ها دقت کنید متوجه می شید که اون سایت ها جز اولین ها بودند و بعد به مرور با هجوم سایر سایت ها برای این کار تبدیل به مزرعه لینک شده . ولی در کل ملاک ما مشخصه . حتی اگر سایت های معتبر هم بک لینک گرفته باشند ، از مزرعه لینک ، بک لینک گرفتن کار درستی نیست .

 5. شرمینه گفت:

  آیا سایتهای خاصی هستند مخصوص بک لینک باشند ، تا بتونیم از اونها بک لینک خوب بگیریم؟

  1. مدیر گفت:

   بله . میتونید با سرچ انگلیسی یا حتی فارسی کلمات کلیدی مرتبط به بک لینک خوب یا بک لینک با کیفیت سایت های بسیاری رو در این زمینه در گوگل پیدا کنید .

 6. شاهان گفت:

  هزینه بک لینک خوب در سئو سایت مشخص هست یا موردی متفاوته ؟ آیا امکان اینکه بتونیم به صورت رایگان بک لینک خوب بگیریم هست؟

  1. مدیر گفت:

   درود برشما ؛

   هزینه بک لینک خوب در سئو سایت به دلیل متغیر بودن عوامل مختلف، مشخص نیست و به عواملی مانند میزان رقابت در صنعت، اعتبار سایت‌هایی که به آونهاها لینک داده می‌شه، کیفیت محتوای سایت‌هایی که به اونها لینک داده می‌شه بستگی دارد. بنابراین، هزینه بک لینک خوب می‌تونه متفاوت باشد .

   اما باید توجه داشت که بک لینک‌های رایگان در بسیاری از موارد کیفیت پایینی دارند و ممکن است به جای کمک به بهبود رتبه سایت، باعث کاهش رتبه سایت شوند.

 7. فریبرز گفت:

  چطور میزان تاثیر بک لینک خوب را متوجه شویم؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما . مشخص ترین حالت ، تاثیر روی رتبه صفحاتی است که برای آن ها بک لینک گرفته اید .

 8. کماندار گفت:

  آیا اعتبار بک لینک خوب همیشگی است ؟ یعنی اگر بک لینک خوب بگیریم همیشه روی رتبه سایت اثر می گذارد یا بعد از یک تاریخی اثر آن از بین می رود؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما دوست گرامی ؛

   نه، اعتبار بک‌لینک خوب همیشگی نیست و ممکن است در طول زمان تغییر کند.
   اعتبار بک‌لینک‌ها به عواملی مانند میزان اعتماد وبسایتی که لینک به شما داده ، کیفیت محتوای صفحه‌ای که لینک به شما داده شده ، ارتباط بین موضوعات شما و موضوعات صفحه‌ای است که لینک به شما داده شده است، بستگی دارد.

   بعضی بک‌لینک‌ها ممکنه در ابتدا به شما اعتبار بالایی بدهند، اما در طول زمان بخصوص اگر ارتباطی بین موضوعات شما و صفحه‌ای که لینک به شما داده شده ، وجود نداشته باشه، یا وبسایتی که لینک به شما داده شده ، اعتبارش کاهش پیدا کنه، اعتبار بک‌لینک کم میشه .

   به علاوه، الگوریتم‌های موتورهای جستجو نیز به طور مداوم تغییر می‌کنه و هر تغییری ممکنه باعث تغییر اعتبار بک‌لینک‌ها بشه.

 9. علیزاده گفت:

  درود و تشکر ….چطور متوجه بشویم سایت خودمون و رقبا چه بک لینک هایی گرفتند؟آیا بکلینک زیاد گرفتن برای سئو سایت تاثیر منفی داره؟

  1. مدیر گفت:

   درود فراوان بر شما؛

   در مورد تأثیر بک‌لینک‌های زیاد برای سئو سایت، باید گفت که به تنهایی تعداد بک‌لینک‌ها نمی‌تونه معیاری برای ارزیابی کیفیت سئو سایت باشه. چون که سال‌هاست گوگل الگوریتم‌های پیشرفته‌ای رو برای بررسی کیفیت بک‌لینک‌ها و رفع ابهامات در مورد تأثیر اونها بر رتبه بندی صفحات وب استفاده می‌کنه.

   بدون شک، بک‌لینک‌های قابل اعتماد و مرتبط با محتوای صفحه، تأثیر بسیار خوبی در بهبود رتبه‌بندی سایت خواهند داشت. اما بک‌لینک‌های نامرتبط و از سایت‌های بدون اعتبار، ممکنه تأثیر منفی بر رتبه بندی سایت شما داشته باشند.

 10. بنفشه گفت:

  برای اینکه بتونیم بک لینک خوب بگیریم باید حتما بک لینک خریداری کنیم یا سایت رایگان مناسب هم برای این کار وجود داره؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما ؛
   شما می تونید با تولید محتوای اصیل و ارزشمند، بهبود سئو ی سایت و فعالیت در شبکه های مجازی بک لینک‌های خوب و ارزشمند به دست بیارید. همچنین، سایت‌های رایگانی مثل فروم‌ها، بلاگ‌ها و دایرکتوری‌ها می‌تونند به گرفتن بک لینک‌ خوب کمک کنند.

 11. سیمین گفت:

  در آپدیت جدید گوگل جایگاه بک لینک چیست؟ آیا تعریف جدیدی برای بک لینک خوب تعریف شده است؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما ؛

   در آپدیت جدید گوگل، جایگاه بک لینک همچنان برای بهبود رتبه سایت‌ها در نتایج جستجو مهمه، اما تعریف بک لینک خوب تغییر کرده. در گذشته، بک لینک‌های بیشتر به معنی بک لینک خوب بودند اما با تغییرات جدید، کیفیت بک لینک‌ها بسیار مهمتر شده .

   بک لینک خوب باید از سایت‌های با اعتبار بالا و مرتبط با موضوع سایت شما باشه. بک لینک‌های متناسب با موضوع سایت شما و از صفحاتی با محتوای مرتبط باشند. همچنین، بک لینک‌ها باید به صورت طبیعی و بدون استفاده از تکنیک‌های مشکوک به دست اومده باشند

   در نتیجه، برای بهبود رتبه سایت خود در نتایج جستجو، بهتره به جای کسب بک لینک بیشتر، تمرکز خودتون رو ، روی کیفیت بک لینک‌ها و ایجاد بک لینک خوب و ایجاد محتوای با کیفیت و ارزشمند برای سایتتون بذارید.

 12. مصطفی گفت:

  آیا ممکنه تفاوت بک لینک فالو و بک لینک نوفالو رو توضیح بدهید و تاثیر هر کدام از این بک لینک ها رو روی سایت بگویید.

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما جناب مصطفی گرامی ؛
   به زودی مقاله فوق آپدیت می شه و شما می تونید اطلاعات کامل بک لینک فالو و بک لینک نوفالو رو مطالعه کنید.

 13. حدیثه گفت:

  برای این که بک لینک خوب بگیریم حتما باید پولی باشه ؟ ایا بک لینک فری خوب هم وجود داره ؟ اگر هست ممکنه معرفی کنید تا استفاده کنیم. ممنون

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما ؛
   معمولا بک لینک های پولی مفیدتر و مناسب تر هستند . برای بک لینک خوب رایگان میتونید صفحات سایت رو در شبکه های مجازی به اشتراک بذارید و بک لینک خوب بگیرید.بک لینک بگیرید.

 14. تهمینه گفت:

  درود همکار گرامی ! ممنون بابت اطلاعاتی که در اختیار مخاطبین قرار میدید.من دوتا سایت دارم که سئو شون روانجام میدم هر بک لینکی که میگیرم برای هر دوتاشون میگیرم ولی یکی از سایتها رتبه هاش هیچ تغییری نمی کنه .چطور می تونم بک لینک خوب بگیرم که هر دو سایت رتبه سئو شون خوب بشه؟ چرا این بک لینک ها روی یک سایت خوبن و روی سایت دیگه هیچ تاثیری ندارند؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما دوست گرامی ؛
   برای تاثیر بک لینک خوب عوامل زیادی تاثیر گذارند که باید بررسی بشن مثلا مرتبط بودن بک لینک ، ساختار سایت ، کلمات لینک شده ، صفحه فرود بک لینک و …

 15. داریوش گفت:

  چگونه بک لینک بگیریم تا سرعت بازدهی بالایی داشته باشیم؟ آیا بک لینک گرفتن پولی کیفیت و سرعت بیشتری نسبت به بک لینک های رایگان دارد؟

 16. تهمتن گفت:

  درود و وقت به خیر. آیا ابزاری برای اندازه گیری قدرت بک لینک وجود داره؟بعد از بک لینک گرفتن به طور میانگین چه مدت زمان میبره تا روی سایت و سئو، تاثیر بذاره؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما دوست گرامی ؛
   به طور کلی تعیین زمان در سئو و تاثیر اقدامات در بهبود رتبه ، امکان پذیر نیست و عوامل متعددی روی اون تاثیر می ذارن . برای اینکه بفهمید که بک لینک چه تاثیری روی سایت داشته باید حجم ترافیک سایت ، میزان رضایتمندی کاربران و تعداد کلیک ها رو بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *