سئو

E A T چیست و چرا مهم است ؟

E-A-T چیست و چرا مهم است ؟
زمان مطالعه: 5 دقیقه

E-A-T چیست و چرا مهم است ؟ (Google E-A-T و SEO)

Google برای وب‌سایت‌هایی که تخصص، اقتدار و قابل اعتماد بودن را نشان می‌دهند ارزش قائل است (E-A-T).E-A-T با ترکیبی از سازنده، محتوا و وب سایت تعیین می شود.E-A-T به ویژه برای وب سایت هایی که محتوای YMYL (پول شما، زندگی شما) را منتشر می کنند مهم است. احتمالاً در مورد Google E-A-T شنیده اید مگر اینکه درکار سئو سایت و محتوای خوب کاملاً تازه وارد باشید. اگرچه این مفهوم از سال 2014 وجود داشته است، اما به تدریج به یکی از مهمترین عناصر سئو تبدیل شده است.متأسفانه، تولید محتوای E-A-T حتی برای کارشناسان طراحی سایت و سئوکاران نیز یکی از گیج کننده ترین ها است .

 

 

E-A-T چیست و چرا مهم است ؟

 

Google E-A-T در سئو چیست؟

در ادامه بخوانید تا بدانید محتوای E-A-T دقیقاً چیست، چرا اهمیت دارد و چگونه بر تلاش‌های سئوی شما تأثیر می‌گذارد. تعریفGoogle E-A-TE-A-T مخفف Expertise، Authoritativeness و Trustworthiness است. این مفهوم برگرفته از دستورالعمل‌های رتبه‌بندی کیفیت جستجوی Google است و پس از به ‌روزرسانی  باز نویسی پزشکی گمنام در آگوست ۲۰۱۸ به خوبی شناخته شد.

E-A-T یکی از عواملی است که Google برای ارزیابی کیفیت کلی یک صفحه وب از آن استفاده می‌کند.همانطور که حدس می زنید، کیفیت صفحه نقش مهمی در رتبه بندی صفحه در نتایج جستجوی ارگانیک گوگل دارد. گوگل در دستورالعمل‌ها بیان می‌کند که مهم ‌ترین عواملی که برای تعیین کیفیت کلی یک صفحه وب استفاده می‌شوند عبارتند از:هدف صفحه (آیا هدف مفیدی وجود دارد؟)تخصص، اقتدار و امانت کیفیت و مقدار محتوای اصلی اطلاعاتی در مورد وب سایت یا سازنده محتوای اصلی شهرت وب سایت یا نویسنده محتوای اصلی بنابراین، اگر همه چیزدر وبسایتها  برابر باشد، هرچه یک صفحه تخصص، اقتدار و قابل اعتماد بودن را بیشتر نشان دهد، باید رتبه بالاتری داشته باشد.

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  لینک داخلی چیست ؟

 

E-A-T چیست و چرا مهم است؟

اصول سه گانه محتوای E-A-T  

گوگل چگونه E-A-T را تعیین می کند؟

اکنون که به سوال E-A-T چیست؟ پاسخ دادیم، بیایید در مورد چگونگی تعیین E-A-T یک صفحه توسط گوگل صحبت کنیم. در سطح بالا، سه مؤلفه اصلی در دستورالعمل‌های ارزیابی کیفیت جستجوی Google فهرست شده است:تخصص نویسنده محتوای اصلی.معتبر بودن نویسنده محتوای اصلی، قابل اعتماد بودن نویسنده محتوای اصلی، اطمینان از اطلاعات دقیق، درست و مفید  افراد بر اساس آنچه از نتایج جستجو می آموزند، تصمیمات مهمی می گیرند. بنابراین، گوگل قصد دارد اطمینان حاصل کند که این تصمیمات بر اساس قابل اعتمادترین اطلاعات ممکن است.

بنابراین، گوگل تخصص، اعتبار و قابل اعتماد بودن سازنده محتوای صفحه، خود محتوا و کل وب سایت را در نظر می گیرد. از نظر گوگل، یک مقاله پزشکی کامل که توسط یک پزشک با تجربه در یک سایت پزشکی معتبر نوشته شده است، بسیار ارزشمندتر از یک پست بلاگ تصادفی است که توصیه های پزشکی تایید نشده را ارائه می دهد.

 

 

E-A-T چیست و چرا مهم است ؟

 

 

تخصص چیست؟

گوگل تشخیص می دهد که E-A-T بسته به نوع وب سایت بسیار متفاوت است . آنها همچنین تصدیق می کنند که یک فرد می تواند در یک زمینه تخصص داشته باشد حتی اگر آموزش رسمی در آن ندیده باشد.

اساسا، E-A-T راهی است که گوگل سعی می کند اطمینان حاصل کند که اطلاعات دقیق، واقعی و مفید را به جستجوگران نمایش می دهد. هر کسی می تواند یک وب سایت ایجاد کند و هر آنچه را که می خواهد در آن منتشر کند. برای راه اندازی یک وب سایت اطلاعات پزشکی ، لازم نیست پزشک باشید.یا برای نوشتن در مورد سرمایه گذاری داشتن مدرک مالی ضروری نیست.

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  چطور بک لینک خوب بگیریم ؟

 

 

 

دستورالعمل های ارزیابی کیفیت گوگل:

«برخی موضوعات به تخصص رسمی کمتری نیاز دارند. بسیاری از مردم نظرات بسیار دقیق و مفیدی درباره محصولات یا رستوران ها می نویسند. بسیاری از مردم نکات و تجربیات شخصی خود را در انجمن ها، وبلاگ ها و غیره به اشتراک می گذارند. این افراد عادی ممکن است در موضوعاتی که تجربه زندگی دارند، متخصص در نظر گرفته شوند. اگر شخصی که محتوا را ایجاد می کند، میزان تجربه بالایی نسبت به یک موضوع را در زندگی خود داشته باشد ، او را به یک “متخصص” در این موضوع تبدیل کند، ما برای این “تخصص تجربی ” ارزش قائل می شویم .

 

 

E-A-T چیست و چرا مهم است ؟

 

 

YMYL چیست؟

YMYL مخفف «پول یا زندگی شما» است. Google از این مخفف به عنوان یک اصل راهنما برای طبقه بندی صفحاتی استفاده می کند که بر امور مالی، سلامت، ایمنی و یا شادی شما تأثیر می گذارد. سایت‌های YMYL با توجه به موضوع و معنایی که دارند ، در صورت ارائه نادرست اطلاعات برای کاربر، آسیب هایی در بر دارد، به همین دلیل دارای بالاترین استانداردهای ممکن E-A-T هستند.

به گفته گوگل:ما استانداردهای رتبه‌بندی کیفیت صفحه بسیار بالایی برای صفحات YMYL داریم، زیرا صفحات YMYL با کیفیت پایین می‌توانند بر شادی، سلامت، ثبات مالی یا ایمنی افراد تأثیر منفی بگذارند.

 

 

برای دریافت مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید

 

E-A-T یعنی چه ؟

معیاری است برای گوگل که با این روش محتواهای وب سایت‌ها را از نظر تخصص، اعتبار و قابلیت اطمینان ارزیابی می کند.

چرا گوگل از E-A-T استفاده می‌کند؟

گوگل برای شناسایی اطلاعات مفید و ارائه پاداش به محتوای با کیفیت بالا که با مهارت و تخصص نوشته شده است، از الگوریتم E-A-T استفاده می کند .

سایت‌های YMYL چه نوع سایتی هستند؟

این سایت‌ها می توانند برای زندگی کاربران هزینه‌ داشته باشند. این دسته از سایت‌ها می‌توانند بر وضعیت مالی ، رفاه، سلامت یا امنیت بازدیدکنندگان تأثیر بگذارند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 87 میانگین: 4.9]

32 دیدگاه در “E A T چیست و چرا مهم است ؟

 1. سنام گفت:

  با توجه به مقاله یعنی برای تولید محتوا EAT نیاز به تخصص نیست و به صورت تجربی نیز می توان این کار را انجام داد؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما
   برای تولید محتوای E-A-T باید در زمینه موضوع محتوا و مبانی سئوی محتوا تخصص داشته باشید.

 2. آرشام گفت:

  آیا برای رتبه بندی مقالات گوگل تنها از استانداردهای E-A-T استفاده می کند یا برای تعیین کیفیت محتوا اسانداردهای دیگری نیز دارد؟

  1. مدیر گفت:

   در واقع E.A.T الگوریتمی برای سنجش میزان اعتبار، تخصص و مورد اعتماد بودن محتوای سایت است. به عقیده کریس سیلور اسمیت؛ گوگل تا حدودی با روش امتیازدهی عددی برای اندازه گیری E.A.T استفاده می‌کند. بنابراین الگوریتم سنجش E.A.T در مورد سایت‌های حوزه سلامت و مالی که به سلامت افراد بستگی دارد ، بسیار مهم تر از حوزه‌هایی مثل سرگرمی است.

 3. صمدی گفت:

  استانداردهای تولید محتوا EAT شامل چه مواردی است ؟ برای این که محتوای ما رتبه بالاتری در EAT داشته باشد چکار باید انجام دهیم؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما دوست گرامی ؛
   به طور کلی، برای بهبود رتبه‌بندی در EAT باید به ایجاد محتوای با کیفیت و مفید با توجه به تخصص، اعتبار و قابل اعتماد بودن بپردازید. همچنین، ارتباط برقرار کردن با مخاطبان خود و ارائه پاسخ به سوالات و نیازهای آنان نیز می‌تواند به بهبود رتبه‌بندی در EAT کمک کند.

 4. سعادت گفت:

  آیا دستورالعمل های ارزیابی EAT در گوگل به صورت مدون و شفاف موجود می باشد؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما . یکی از ویژگی های همیشگی گوگل مبهم صحبت کردن راجع به این موارد است . لذا دستور العمل ها به صورت شفاف و مدون موجود نیست .

 5. لاچین گفت:

  آیا با آپدیت گوگل استاندارد محتوای E-A-T هم تغییر می کنه؟چطور میتونیم متوجه تغییرات استاندارد محتوای E-A-T بشیم؟

  1. مدیر گفت:

   بله ؛ استانداردهای E-A-T نیز ممکن است با آپدیت‌های جدید تغییر کنند. به عنوان مثال، در آپدیت اسفند ۲۰۲۰ گوگل، تغییراتی در روند نمایش صفحات وب در نتایج جستجو اعمال شد که ممکن است تاثیری بر استانداردهای E-A-T داشته باشد.

   برای متوجه شدن از تغییرات استاندارد محتوای E-A-T، می‌توانید به منابع گوگل و منابعی که در زمینه بهینه‌سازی موتورهای جستجو و استانداردهای E-A-T فعالیت می‌کنند، مراجعه کنید. به عنوان مثال، می‌توانید به وب‌سایت گوگل ، بلاگ گوگل و Search Engine Land در زمینه بهینه‌سازی موتورهای جستجو را به .دست آورید

 6. مظاهری گفت:

  درود و تشکر بابت مقاله خوبتون . آیا با آپدیت گوگل ،استانداردهای محتوای E-A-T نیز آپدیت می شود یا استانداردهای محتوای E-A-T انقدر بالاست که ثابت میمونه؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما جناب مظاهری . استاندارد های E-A-T ممکن است تغییر کنند و آبدیت شوند ولی معمولا کلیت این استاندارد ها ثابت است و ممکن است اثر بخشی یا وزن زیر آیتم های تعیین کننده تغییر پیدا کند .

 7. فرداد گفت:

  آیا وسیله ای برای اعتبار سنجی محتوای EAT وجود داره؟ اگر در محتوای ما استاندارد EAT رعایت شده باشه سریع رتبه بالا میگیره؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما دوست گرامی ؛
   اصطلاح EAT به عنوان شاخصی برای ارزیابی کیفیت محتوا و صحت اطلاعات آن در الگوریتم جستجوگرها مورد استفاده قرار می‌گیره. با این حال، هیچ روش قطعی و دقیقی برای اعتبار سنجی محتوای EAT وجود نداره و ارزیابی محتوا بر اساس این شاخص بسیار پیچیده ست.

   به همین دلیل، رعایت استاندارد EAT در محتوای شما ممکنه تنها عاملی باشه که بهبود رتبه سایت شما را در نتایج جستجو کمک کنه، اما به تنهایی نمی‌شه به عنوان تضمین کننده‌ی کاملی برای رتبه بالا در جستجوهای گوگل در نظر گرفت.

   رعایت استاندارد EAT می‌تونه بهبود کیفیت محتوای شما را بهبود بده و به افزایش رضایت کاربران و اعتماد آنها به سایت شما کمک کنه. بنابراین، برای بهبود رتبه سایت تون در نتایج جستجو، کار روی بهبود کیفیت محتوا و رعایت استاندارد EAT می‌تونه مفید باشه، اما تنها عاملی نیست که روی رتبه سایت شما تأثیر داشته باشه.

 8. ساسان گفت:

  سلام امیدوارم همیشه موفق و موید باشید. آیا شرکتهایی هستند بر اساس استانداردهای EAT محتوا تولید کنند ؟ اگر ممکنه معرفی کنید؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما . جسارتا با توجه به سوالتون فکر می کنم یه مقدار موضوع استاندارد های eat رو درست متوجه نشدید . همه فعالیت های سئو باید مشابه قبل انجام شوند در صورتی که نیاز به معرفی شرکت های خوب در زمینه تولید محتوا دارید لطفا از طریق فرم اقدام نمایید .

   1. ساسان گفت:

    یعنی برای نوشتن یک مقاله مبتنی بر استانداردهای E-A-T رعایت نکات و موارد خاصی لازم نیست؟

 9. شهاب گفت:

  چطور متوجه بشیم استاندارد EAT در محتوای تولید شده رعایت شده ؟ شما شرکت تولید محتوا که با این استاندارد کار کنه میشناسید معرفی کنید؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما دوست گرامی ؛
   اگر محتوای تولید شده دارای ویژگیهای زیر باشه یعنی استاندارد EAT در اون رعایت شده.

   1- کیفیت محتوا
   2- اعتبار و قابلیت اطمینان
   3- تجربه کاربری
   4- تخصص و صلاحیت

 10. شایان گفت:

  آیا استاندارد E-A-T در تمام انواع سئو تاثیر دارد یا فقط در سئو داخلی موثر است؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما دوست گرامی ؛
   به طور کلی استاندارد E-A-T برای ارزیابی کیفیت محتوا توسط گوگل طراحی شده و به طور مستقیم روی سئو داخلی تاثیر داره ولی به طور غیر مستقیم روی سئو خارجی هم اثر داره.

 11. شهروز گفت:

  به طور کلی، E-A-T به معنای تخصص، قدرت و قابلیت اعتماد بودن سایت شماست و برای بهینه‌سازی سئو سایت شما بسیار مهم است. با ارائه محتوای با کیفیت و از منابع معتبر، داشتن لینک‌های ارجاعی از سایت‌های معتبر و ایجاد اعتماد کاربران، می‌توانید E-A-T سایت خود را بهبود بخشید و در نتیجه باعث افزایش رتبه سایت خود در نتایج جستجوی موتورهای جستجو شوید.

 12. فرید گفت:

  آیا اگر در محتوا تمام استانداردهای محتوای E-A-T رعایت کنیم یعنی محتوای ما یونیک و منحصر به فرد باشد و تمام موارد رعایت شود مقاله ما در رتبه یک تا سه قرار می گیرد؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما جناب فرید؛
   یکی از مهمترین عوامل رتبه بندی برای گوگل محتواست و اگه محتوای استاندارد و خوب بذارین خیلی تاثیر گذاره ولی عوامل دیگه ای مثل بک لینک خوب ، لینک داخلی ، ساختار سایت و …. هم در رتبه سئو تاثیر گذارن.

 13. فولادوند گفت:

  درود آیا سئوی سایت های پزشکی و بهداشتی با توجه به حساسیت گوگل نسبت به سایر سایت ها دشوارتر است؟

  1. مدیر گفت:

   درود برشما؛
   با توجه به اینکه سایت های پزشکی و بهداشتی در رده سایت های YMYL قرار دارند باید دارای استاندارد بالای EAT باشند و سئوشون هم مشکلتره.

 14. تندیس گفت:

  درود. با توجه به این که گوگل در بازه های زمانی مختلف ، آپدیت ارائه می دهد آیا شاخص و مولفه های موثر در محaتوای E-A-T نیز تغییر می یابد؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما دوست گرامی ؛
   در آپدیت گوگل معمولا در کلیات محتای EAT تغییری ایجاد نمیشه ، بلکه ممکن است اثر بخشی یا وزن زیر آیتم های تعیین کننده تغییر پیدا کند .

 15. بهرخ گفت:

  محتوی E-A-T به این معناست که صفحات وب با محتوایی که تخصص، اعتبار و قابلیت اعتماد بالایی دارند، در نتایج جستجوی گوگل بالاتر رتبه‌بندی می‌شوند. این مفهوم به دلیل اینکه گوگل به دنبال ارائه محتوای با کیفیت و معتبر برای کاربران خود است، بسیار مهم است.

  بنابراین، اگر یک صفحه وب مطالب با تخصص و اعتبار بالا را ارائه دهد، احتمالاً این صفحه در نتایج جستجوی گوگل بهترین رتبه را خواهد گرفت. از این رو، بهینه‌سازی محتوای صفحات وب با توجه به مفهوم E-A-T، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما ؛
   از شما بابت مطلب مفیدتون درباره محتوای E-A-T بسیار سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *