تولید محتوا, سئو

محتوای خوب چیست ؟

محتوای خوب چیست
زمان مطالعه: 9 دقیقه

چرا محتوایم خوب نیست ؟

این سوالی است که بسیاری از فعالان حوزه سئو همواره می پرسند . هم تولید کنندگان محتوا و هم کارفرما ها . هنگامی که نتیجه مطلوب آن ها حاصل نمی شود به این نتیجه میرسند که ، احتمالا محتوای آن ها از کیفیت خوبی برخوردار نبوده . ما قصد داریم به این موضوع بپردازیم که یک محتوای خوب چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟ آیا حتما نیاز است که محتوا طولانی باشد ؟ چقدر محتوا برای رسیدن به رتبه های برتر لازم است ؟ به عنوان بهترین راهنمایی به شما ، اگر ساختار محتوای شما با ساختار محتوای رتبه های برتر به کلی متفاوت است ، پس محتوای شما خوب نیست .

 

 

محتوای خوب چیست

 

 

تولید محتوا برای گوگل یا کاربر ؟

یکی از چالش های تولید کنندگان محتوا این است که محتوای من قرار است طبق خواسته گوگل باشد یا طبق خواست کاربران ؟ آیا می توان محتوایی نوشت که صرفا نیاز یکی از دو را بر طرف کند ؟ پاسخ واضح است . خیر . نیاز گوگل و نیاز کاربران در واقع یکی است . درست است که تالیف محتوا در برخی حوزه ها چالش ها و سختی بیشتری دارد . مثلا رعایت کلمات کلیدی در پاراگراف اول ، انتخاب عنوان جذاب ، انتخاب زیر عنوان های مناسب ، طول پاراگراف ها و … اما باید بدانید که الگویی وجود دارد که در صورت رعایت آن محتوای شما هم برای گوگل جذاب است هم برای مخاطب .

 

 

محتوای خوب چیست

 

 

محتوای خوب چیست ؟

همه ما می دانیم که محتوا پادشاه است.

با این حال، ما همچنین می دانیم که آنچه که به عنوان  محتوای خوب در نظر گرفته می شود دائماً در حال تغییر است . به خصوص زمانی که کاربران به طور متفاوتی ، شروع به جستجو و درک محتوا می کنند.

در اینجاست که روند تولید محتوا و بازاریابی تغییر می کند و تاکتیک های تولید محتوا نیز باید تغییر کند.

در غیر این صورت، ما شانس خود را برای حفظ ونگه داشتن مخاطبان از دست می دهیم .

تولید محتوای خوب

محتوای خوب چیست؟

 

اگر تجربه کافی در سرچ گوگل داشته باشید متوجه می شوید که الزاما رتبه های برتر حوزه های محتلف از نظر میزان و نوع محتوا یکسان نیستند . ممکن است یک محتوا با 700 کلمه در رتبه اول قرار بگیرد و یک محتوا با بیش از 1500 کلمه حتی در صفحه اول نباشد . این نشان دهنده این موضوع است که به طور کلی نمی توان نسخه ای برای همه حوزه ها نوشت . پس نیاز داریم قبل از شروع به کار برای تولید محتوا به سراغ بررسی رتبه های برتر برویم .

سایت های رتبه گرفته در صفحه اول می توانند چهارچوب کلی محتوای ما را به خوبی مشخص کنند . این که چه مقدار محتوا نیاز است ، جه نوع محتوایی باید به کار ببریم و … . بعد از این مرحله و مشخص شدن این موارد حالا به سراغ تولید محتوایی می رویم که اصول کلی سئو در آن رعایت شده است . در قسمت بعدی به این موضوع می پردازیم .

قبل از انتشار، محتوای خود را به طور کامل بررسی کنید تا مطمئن شوید که محتوای تولید شده شامل استانداردهای زیر باشد :

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  5 قدم برای یک محتوای با کیفیت

        محتوای خوب ویدیو دارد.

       محتوای خوب به سوالات پاسخ می دهد.

       محتوای خوب ،  اصالت دارد.

      محتوای خوب توسط کاربر تولید شده است.

      محتوای خوب هدفمند و متمرکز بر نتایج است.

      محتوای خوب دارای سرفصل های قوی است.

 

حال به توضیح هر یک از موارد بالا به صورت جداگانه می پردازیم :

 محتوای خوب ویدیو دارد.

این روزها عکس و متن کافی نیست.

پیشرفت های فناوری و تولید محتوا به طور فزاینده ای برای تولیدکنندگان متوسط ​​​​محتوا قابل دسترسی است.

بنابراین، استراتژیست ها باید همگام با زمان باشند.

و زمان‌ ، به پخش‌های زنده و ویدیوها تاکید می‌کند.

باور نمی کنید؟

فقط سوالات زیر را از خود بپرسید:

وقتی در حال مرور شبکه های اجتماعی و وب هستید، بیشتر به چه چیزی تمایل دارید؟

چه نوع محتوایی بیشترین احساس و ارتباط را ایجاد می کند؟

چه چیزی باعث می شود با یک برند یا یک فرد ارتباط برقرار کنید؟

وقتی قبل از خرید به اطلاعات دقیق نیاز دارید به چه چیزی نگاه می کنید؟

می توانم حدس بزنم که معمولاً نوعی محتوای ویدیویی است، چه توسط برندها و چه توسط مشتریان ایجاد شده باشد.

محتوای ویدئویی به مصرف‌کنندگان کمک می‌کند درباره چیزی که ممکن است بخرند بیشتر بیاموزند، به تصمیم‌گیری‌های آگاهانه کمک می‌کند، و از برخی جهات، درک آن آسان‌تر است.

ویدئوها و پخش زنده بسیار محبوب هستند و همچنان خواهند بود، به خصوص با وجود پلتفرم های بیشتر و بیشتر که پخش زنده را معرفی می کنند.

 

به جای اینکه به مخاطبان خود بگویید که چرا باید به شما اعتماد کنند، به آنها نشان دهید.

این ویدیوها را می توان با بودجه تولید کم و یافتن ویرایشگرهای ویدیویی عالی، انجام داد.

 

 

برای دریافت مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید

 

 

اصول تولید محتوا متنی سئو شده

اگر بخواهیم با یک ویژگی محتوای خوب را از محتوای بد تفکیک کنیم می توانیم شاخصه رفع نیاز کاربر را مثال بزیم . اگر کاربر با سرچ کلمه کلیدی و مشاهده مقاله شما نیازش بر طرف شود در صورت نبود مشکلات فنی به احتمال زیاد محتوای شما در رتبه های برتر قرار خواهد گرفت . منظور از مشکلات فنی مثلا سرعت لود پایین سایت یا ریسپانسیو نبودن سایت است . پس تا اینجا متوحه شدیم که در نهایت محتوای ما قرار است نیاز مخاطب را برطرف کند .

اما تالیف محتوا به هر طریقی ممکن نیست . پس از گذشت سال های زیاد در زمینه آموزش تولید محتوا و سئو شما می توانید با یک سرچ ساده از نکات کلیدی و اصول تولید محتوا مطلع شوید . برخی از این نکات شامل انتخاب عنوان جذاب برای محتوا ، رعایت طول پاراگراف ها ، رعایت چگالی کلمات کلیدی ، انتخاب زیر عنوان های مناسب ، استفاده از تصاویر در محتوا و … می شود .

 

 

محتوای خوب چیست

 

 

چگونه محتواهایم را بهبود دهم ؟

اگر شما محتوایی دارید که زمان نسبتا زیادی از آپلود و ایندکس شدن آن در گوگل می گذرد ولی هنوز رتبه مناسبی نگرفته باید به فکر بهبود محتوای خود باشید . برای این کار ابتدا باید به سراغ سایت های برتر موتور جست و جو بروید . محتوای شما برای رتبه گرفتن نیاز دارد تا از نظر چهارچوب کلی مشابه این سایت ها باشد .

اگر محتوای شما بیش از حد طولانی است باید به فکر کم کردن محتوای خود باشید . اگر محتوای شما کمتر از محتوای سایت های برتر است باید به محتوای خود بیفزایید .

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  تفاوت سئو پزشکی با سئو غیر پزشکی

یک نکته طلایی برای بهبود محتواهایی که مدتی از زمان ایندکس و آپلود آن ها می گذرد استفاده از سرچ کنسول است . اطلاعات سرچ کنسول یکی از بهترین راهنماها برای ابدیت و بهبود مقالات است تا جایی که می توانید از پیشنهادات سرچ کنسول برای زیر عنوان های خود استفاده کنید .

 

علاوه بر مطالب گفته شده ، به محتوایی می توان گفت محتوای خوب که ویژگیهای زیر را داشته باشد:

 

محتوای خوب باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 

مرتبط: محتوای خوب باید ارتباط نزدیکی با موضوع یا موضوع مورد نظر داشته باشد و اطلاعات ارزشمندی را ارائه دهد که برای مخاطب مفید باشد.

 

دقیق: باید واقعی و مبتنی بر منابع معتبر باشد. محتوای دقیق  به ایجاد اعتبار و ایجاد اعتماد در بین مخاطبان کمک می کند.

 

جذاب: باید جالب، گیرا باشد و توجه خواننده را به خود جلب کند. محتوای جذاب را می توان با استفاده از داستان سرایی، حکایت ها یا مثال ها به دست آورد.

 

آموزنده:باید خواننده را آموزش دهد و بینش یا دیدگاه جدیدی را در اختیار او قرار دهد. همچنین محتوای با کیفیت ، باید به خوبی سازماندهی شده و به راحتی قابل درک باشد.

 

ساختار نوشتاری صحیح : باید ساختار خوبی داشته باشد، عاری از خطا و به راحتی خوانده شود. استفاده از گرامر، علائم نگارشی و قالب بندی مناسب ضروری است.

 

منحصر به فرد: محتوای خوب باید اصلی و یونیک  باشد و از منابع دیگر کپی نشده باشد. این را می توان با افزودن یک تماس شخصی یا ترکیب دیدگاه های منحصر به فرد به دست آورد.

 

قابل اشتراک گذاری: باید به راحتی در پلتفرم های رسانه های اجتماعی و سایر وب سایت ها قابل اشتراک گذاری باشد. این می تواند دسترسی آن را افزایش دهد و به ایجاد مخاطب بیشتر کمک کند.

 

با گنجاندن این ویژگی ها در محتوای خود، می توانید محتوای خوب و باکیفیت ایجاد کنید که برای مخاطبان هم آموزنده و هم جذاب باشد.

 

نتیجه گیری:

محتوای خوب هر نوع اطلاعاتی است که برای یک مخاطب خاص ارزشمند، مفید و جذاب باشد. محتوای خوب می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، مانند مقالات کاربردی، پست های وبلاگ موثر، ویدئوهای مفید، پادکست های جذاب، پست های رسانه های اجتماعی و موارد دیگر.

محتوای خوب باید برای خواننده یا بیننده ارزش ایجاد کند، چه به معنای آموزش مطالب جدید و چه برای سرگرم کردن، الهام بخشیدن به آنها یا کمک به آنها برای حل یک مشکل. همچنین باید به خوبی نوشته شود، به خوبی تحقیق شود و به شیوه ای واضح و مختصر ارائه شود. علاوه بر این، محتوای خوب باید با مخاطب مرتبط باشد و با علایق و نیازهای او همسو باشد.

در نهایت، محتوای خوب ، محتوایی است که با مخاطبان هدف خود رابطه برقرار کرده و کاربر از مطالعه آن به نتیجه مطلوب دست یابد، خواه این افزایش تعامل، آگاهی از برند یا تبدیل شدن به مشتری باشد.

 

 

محتوای خوب چیست؟

از نظر کارشناسان سئو ، محتوایی که هنگام تولید به درستی به آن فکر شده و تمام جوانب مورد بررسی قرار گرفته باشد. همچنین محتوای تولید شده در عین مفید و هدفمند بودن ، همراه با خلاقیت و نوآوری باشد؛ یک محتوای خوب محسوب می شود.

اصول تولید محتوای خوب چیست؟

استفاده از تیتر مناسب ، اهمیت پاراگراف اول در تولید محتوا ، دسته بندی اطلاعات در فرآیند تولید محتوا ، لینک دهی به منابع مرتبط ، طول مناسب محتوا ، استفاده از تصاویر در تولید محتوا ، بهبود خوانایی متن ،

چگونه محتوای خود را بهینه کنیم؟

با بررسی محتوای سایت های برتر و تطبیق محتوای سایت خود با آنها ، استفاده ازاطلاعات سرچ کنسول و پیشنهادات آن برای زیر عنوان

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 55 میانگین: 4.9]

نوشته های مشابه

26 دیدگاه در “محتوای خوب چیست ؟

 1. عباسی گفت:

  آیا شما محتوا هم تولید می کنید؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما . بله خدمات تولید محتوا هم داریم . میتونید از فرم مشاوره برای ارتباط و اطلاعات بیشتر استفاده کنید .

 2. احمدی گفت:

  مقاله خوبی برای محتوای خوب دارید . موفق باشید ایران سئویار عزیز

  1. مدیر گفت:

   ممنون از شما کاربر گرامی ، حمایت شما مایه دلگرمی ماست

 3. نجمه محمودی گفت:

  وقت بخیر ، ممنون از محتوای خوبتون میخواستم بپرسم آیا الگو و الگوریتم خاصی برای بهبود محتوا وجود داره ؟ ینی مثلا یه چک لیست طوری باشه که قدم به قدم با اون پیش بریم ؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما . بله الگو و الگوریتم وجود داره . بسته به اینکه محتوای شما چقدر تغییرات نیاز داره ، چه جایگاهی داره ، چه مدت از زمان ایندکس شدن محتوا شما میگذره و … باید نسبت به بهبود محتوا اقدام کرد .

 4. آتش نژاد گفت:

  درود در قسمت اصول تولید محتوای خوب اگر موارد ذکر شده برای تولید محتوای خوب رعایت بشود مقاله ما در رتبه های اول قرار می گیرد؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما . رعایت اصول تولید محتوای خوب که در بالا به اون اشاره شد شرط لازم هست ولی ممکنه در برخی موارد کافی نباشه . قطعا آیتم های تاثیر گذار در سئو خارجی هم باید مد نظر قرار بگیرند .

 5. یلزاد گفت:

  شبتون به خیر . اگر یک محتوا رتبه خوب نگرفته باشه آیا می توانیم با تغییرات و ویرایش محتوا را ارتقا بدیم و رتبه بهتری بگیریم؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما . بله قطعا این روش که محتوا رو ویرایش کنید در بهبود رتبه اثر داره ولی پیشنهاد ما این هست که همه موارد تاثیر گذار رو بررسی کنید . ممکنه محتوای شما به اندازه کافی خوب باشه ولی به علت ضعف در آیتم های سئو خارجی رتبه خوبی کسب نکرده باشید .

 6. اقتداری گفت:

  سلام آیا ابزار خاصی برای اندازه گیری میزان مطلوبیت کاربر از محتوای خوب وجود داره؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما . من متوجه منظورتون نشدم . اگه منظورتون مشخص شدن رضایت کاربران هست باید بگم که بله . همین که شما توی رتبه سئو رشد داشته باشید یعنی هم از نظر گوگل که مشاهده کننده رفتار کاربرا هست و هم از نظر خود کاربران سایت شما موفق به کسب رضایت مخاطب شدید . از طریق دیگه پارامتری وجود داره به نام میزان بازدید کاربر از صفحه شما که از طریق گوگل آنالیتیکس میتونید مشاهده کنید . وقتی کاربر زمان زیادی روی محتوا شما بگذرونه ، نشون دهنده رضایت کاربر خواهد بود و در نهایت میتونید از افزونه های امتیاز دهی هم برای این مورد استفاده کنید .

 7. عزیزی گفت:

  اگر یک محتوای خوب که تمام نیازهای کاربر را رفع کند تولید کنیم چه مدت طول می کشد تا در صفحه اول گوگل نمایش داده شود؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما جناب عزیزی . محتوای خوب داشتن به صورتی که تمام نیاز های کاربر را برطرف کند شرط لازم است ولی کافی نیست . قطعا نیاز به اقدامات دیگری همچون سئو خارجی یا آف پیج نیز هست تا محتوای خوب شما رتبه بگیرد .

 8. سیناپور گفت:

  برای تولید محتوای خوب ، آیا بهتر است خودمان محتوا را تولید کنیم یا به شرکتهایی که محتوای خوب تولید می کنند واگذار کنیم؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما . اگر از کیفیت محتوای خودتون اطمینان دارید میتونید خودتون تولید کنید . در غیر این صورت برای رعایت کیفیت و استاندارد های لازم باید برون سپاری کنید .

 9. پاکنهاد گفت:

  درود . چه مدت پس از تولید محتوای خوب ، باید آنرا آپدیت کنیم؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما دوست گرامی؛

   مدت زمان آپدیت محتوا، بستگی به نوع محتوا و نیازهای هدف مخاطبان شما داره. اما در کل، بهتره به صورت دوره‌ای محتوای خود را بروزرسانی کنید تا همیشه در حال ارائه محتوای به‌روز و جذاب باشید.

   برای برخی محتواها مانند خبرنامه‌ها، بروزرسانی ماهیانه ، هفتگی یا روزانه مناسبه. در صورتی که در حوزه‌ای فعالیت می‌کنید که دائماً در حال تغییره، مانند فناوری یا صنعت، بروزرسانی هر چند ماه یا حتی هر چند هفته ممکن است لازم باشه تا محتوای خود را آپدیت کنید.

 10. سولماز گفت:

  وقت به خیر، اگر اصول تولید محتوای خوب را رعایت کنیم آیا گوگل ما را در رتبه های بالا قرار خواهد داد؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما دوست گرامی ؛

   رعایت اصول تولید محتوای خوب می‌تونه بهبود قابل توجهی در رتبه‌بندی سایت شما در موتورهای جستجوی گوگل داشته باشه، اما باید توجه داشت که رتبه‌بندی در گوگل تنها به محتوای خوب بستگی نداره و عوامل دیگری هم در این رتبه‌بندی تأثیرگذار هستند.

   عواملی مثل ارتباطات و بک لینک ها، سرعت بارگذاری سایت، بهینه‌سازی برای دستگاه‌های موبایل، کیفیت تجربه کاربری ، لینک های داخلی ، ساختار سایت و سئوی صفحات و… هم تاثیر گذارند.

 11. بیتا گفت:

  سلام ، برای حفظ رتبه محتوای خوب چه کاری باید انجام بدیم؟آیا تنها محتوای خوب برای کسب رتبه بالا در سئو کافیه؟

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما ؛
   برای حفظ رتبه محتوای خوب، باید به بروزرسانی و بهبود مداوم محتوای سایتتون توجه کنید.
   از طرفی، تولید محتوای خوب به تنهایی کافی نیست و باید از تکنیک‌های سئو هم استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *